Samozřejmě, o peníze jde až v první řadě a v době dnešní to platí zvýrazněně, podtrženě a dvakrát, ale není to zaklínadlem, které zázračně vyřeší všechny neduhy.

Dnes úspora, zítra ale klidně ztráta

Místní politik by neměl být koněm, který kluše s klapkami na očích. Politické subjekty v Pardubicích se trumfují v úsporách, které jsou jen pochybnými odhady. Ale každá mince má dvě strany. Dnešní úspora jedné koruny může za deset let znamenat ztrátu několikanásobně vyšší.
Tedy jinak řečeno: kdyby se za pár let zjistilo, že zrušené obvody citelně chybí, jejich znovuvzkříšení by bylo podstatně dražší. Do obvodů by se nemělo kopat, ale donutit je pracovat tak, aby si své peníze zasloužily.

Úřad by měl mít pevnou strukturu

Je neoddiskutovatelnou pravdou, že nejvýnosnější investice je do vzdělání a vědy. Ovšem řada západoevropských zemí již zjistila (ač to nijak nahlas nevykřikuje), že investice do úřadu se tady vyplatí. Někdy mimořádně.

Ovšem musí to být úřad, který má pevnou strukturu, pevné vedení, jasné zadání činnosti a jasnou perspektivu. Včetně té finanční.
Úřad, který je postaven na samolibých amatérech, na lidech, kteří jsou přesvědčeni, že za plat, který dostávají, stačí být jen osm hodin přilepen na židli, úřad, kde poctivý úředník nestíhá a nahradí ho ten, který bez výčitek svědomí problémy neřeší, ale zametá, je samozřejmě nesmírně drahý.

Naopak úřad, který lidem pomůže, cokoliv pro městský obvod vybojuje, křivdu napraví a místním politikům je oporou, je k nezaplacení.
Efektivní a funkční úřad se nemusí vymýšlet, stačí jej okopírovat z partnerských západoevropských měst. Své by o tom mohla povídat třeba Moravská Třebová. Populistické škrcení úřadů se vymstilo i současné vládě. Metanolová aféra byla selháním úřadů. Poškrtaní celníci, inspektoři, hygienici, kontroloři, nestíhali. Vzniklou mezerou se protáhli cyničtí grázlové.
Náprava stojí mnohem víc, než kolik se ušetřilo. A skoro čtyři desítky zmařených životů, další desítky doživotních invalidů, to je položka nevyčíslitelná. Miroslav Váňa, poslanec za ČSSD