Poslední dobou mám u některých projektů, jejichž realizace se ve městě chystá, takový neblahý pocit, že pardubická radnice přehlíží názory svých obyvatel.

Typickou ukázkou tohoto je vývoj v otázce Tyršových sadů. Nejsem žádný ekologický aktivista a nemíním zde hájit každou náletovou dřevinu.

Raději „sebeblbější“ projekt než debata

Před časem však náměstek primátorky František Brendl přiznal, že v případě Tyršových sadů město udělalo chybu, když dostatečně nenaslouchalo připomínkám občanů. Ale jak poslední vývoj ukazuje, vedení radnice ani nemá zájem znát názory obyvatel. Prostě vidina peněz z Evropské unie, byť na „sebeblbější“ projekt, je v tomto případě podstatnější než názory občanů. Dokonce zde není ani vůle jednat s obyvateli tohoto města na rovinu, když potají zahájená a tolik kritizovaná revitalizace parku je schovaná za něco, co magistrát nazývá „pravidelnou údržbou parku“. Množství zcela bezohledně vykácených stromů, se souhlasem pardubické radnice, je zcela jasným důkazem nezájmu radnice o názory obyvatel města.

Bohužel i v případě chystaného projektu přednádraží se ukazuje, že vidina evropských peněz je podstatnější než názory občanů. Nemám nic proti dopravnímu terminálu. Ale ten by měl být navržen tak, aby cestujícím situaci zjednodušil a ne naopak. A pod tím zjednodušením bych si představoval, že by terminál umožňoval příjemný přestup cestujících mezi městskou hromadnou dopravou (MHD) a vlakem bez složitého přecházení rušné silnice.

Jak se ukazuje, tento schválený dopravní terminál je naprostým opakem a tisícům cestujících, kteří přestupují mezi MHD a vlakem, se cestování naopak zkomplikuje.

Je podstatnější utratit peníze?

Nabízí se otázka, do jaké míry představitelé radnice skutečně pracují ve prospěch obyvatel města a do jaké míry je podstatnější utratit peníze, které jsou připraveny v Bruselu či ve Švýcarsku.

Jan Řeháček, jednatel Klubu přátel Pardubicka