Máme se luxusně! Kdo nevěří, ať si zajde do kina na zbrusu nový film Ve stínu. Po jeho zhlédnutí vás opustí veškeré byť jen náznaky naříkat si na současnou politickou situaci a ruku v ruce v tom jdoucí životní úroveň.

Padesátá léta, kam je jeho děj zasazen, a takzvané budování komunismu, patří k nejčernějším obdobím v historii naší země. Dá se srovnat se druhou světovou válkou a fašistickým hnutím. Oba režimy likvidovaly své nepřátele. Jenže ten, který byl nastolen v naší republice, se zbavoval vlastních občanů. Lidí, kteří mu byli nepohodlní. Jen proto, že usilovali o pravdu.

Jedním z nich je i hlavní hrdina snímku Davida Ondříčka. Kapitán Hakl se díky vlastní intuici dostane na stopu zločinu, který však má být zinscenován podle Státní bezpečnosti. Když se jeho nadřízení dozví o jeho iniciativách, okamžitě jej suspendují. Hakl však pokračuje na vlastní pěst a zásluhou své vysoké inteligence dopadne pachatele. Pustil se však na velmi tenký led a prakticky bojoval proti všem. Od začátku tušil, že nemůže krakatici jménem Státní bezpečnost porazit. Proto je až neuvěřitelné, kolik odvahy v sobě našel. Měl totiž manželku a malého synka. Ocitl se na rozcestí svých principů. Aniž by to na filmovém plátně Ivan Trojan sdělil, musel si vybrat ze dvou možností. Buďto budu bojovat za pravdu do roztrhání těla, nebo se rozhodnu pro rodinu a dám od případu ruce pryč. Hakl si vybral krutou variantu a doplatil na to svým životem. Přesto film končí malým happyendem. Kromě skvělého hereckého výkonu hlavního představitele  zaujme dokonalá práce kameramana. Jeho zásluhou se divák ocitá přímo v centru dění smutného příběhu. A věřte, množí se to v něm situacemi, kdy člověk ani nedutá…