Kdy jindy, než ve světle současné situace na Ukrajině, si připomínat temné období našich dějin.

Období útlaku, pronásledování a vraždění nevinných lidí, kteří bojovali za naši svobodu. Letos uplynulo už 80 let od heydrichiády a s ní spojených událostí, které jsou s Pardubickým krajem úzce provázané. Pardubice byly významným centrem československého protinacistického odboje. Obyvatelé města a jeho okolí tehdy podporovali parašutisty ze skupiny Silver A, za což se jim Němci posléze nemilosrdně pomstili.

Dnes ale nevzpomínáme jen na křivdy a nespravedlnost, které českým vlastencům přinesl nacistický režim, ale také hrdinné osudy lidí, kteří se zlu dokázali postavit.

Psali jsme:

Zámeček
Zámeček: Rodinné sídlo se změnilo na popraviště. Od pomsty Němců uběhlo 80 let

Akce k 80. výročí heydrichiády v Pardubicích probíhají už od jara a organizátoři nezapomínají ani na děti. Předávat jim povědomí o hrdinství, zradě, odolnosti nebo statečnosti Čechů je jistě potřeba. Školním přednáškám a učebnicím ale odzvonilo. Pardubické instituce, které se historií zaobírají, na to jdou cestou venkovních výstav, workshopů, naučných stezek i poutavých seminářů nebo promítání v letním kině. Jedno z míst, které se snaží přenášet dějiny, je Památník Zámeček. A právě tam mohou Pardubáci v červnu zamířit na sledování tematických filmů.

Protože i takovouto minulost si musíme připomínat, abychom se z ní mohli poučit. A kde jinde by na nás měla historie dýchnout než na místech, kde se dějiny skutečně odehrávaly.