Sdílené koloběžky v posledních týdnech vyvolaly v Pardubicích další vlnu emocí. Stále relativně nový dopravní prostředek přidělává vrásky snad všem, kromě jedinců, kteří si s pravidly týkajících se sdílených koloběžek opravdu nelámou hlavu.

Jsou jen na obtíž? A kdo za to může? Na jedné straně možná město, které provozovatele této služby do ulic pustilo, na druhé straně firmy, které uživatelům takové chování umožňují a v neposlední řadě řidiči koloběžek. Snad každodenně se Pardubákům nabízí pohled na situaci, která vede k nekonečnému tématu zodpovědnosti uživatelů tohoto dopravního prostředku.

Kdo z nás někdy neviděl pohozenou koloběžku mimo vyhrazené místo nebo fotku strojů visících ze stromu nebo parkujících v řece. Nabízí se otázka, zda jsou sdílené koloběžky pro města krokem k budoucnosti nebo problémům.

Psali jsme:

Nesprávné odkládání sdílených elektrokoloběžek v Pardubicích budí emoce a vyvolává nepříjemnosti. Radnice se snaží problém vyřešit pomocí speciálních parkovacích míst.
Byly zaparkované tam, kde neměly. Starosta zamknul sdílené koloběžky na úřadě

Pardubáci často při pohybu po městě volí přesun pomocí koloběžky. Oceňují na nich výhodu rychlého přesunu i šetření peněz za drahé pohonné hmoty. Bezpečné, cenově dostupné a šetrné k životnímu prostředí. Dalo by se říci, že to má samé výhody. Realita v ulicích je ale jiná.

Sdílené elektrokoloběžky doslova zaplavují některé ulici v centru města. Město sice nechalo chodníky pomalovat piktogramy, které uživatele navádí, kde mohou zaparkovat, tak aby se o odloženou koloběžku nikdo nezranil. To ale očividně nestačí. Jinde vedení malé radnice rovnou koloběžky sbírá a zamyká na svém úřadě. V sousedním krajském městě začali zase vybírat poplatek za umístění elektrokoloběžek na veřejném prostranství, ten v Hradci Králové stojí tři koruny za metr čtvereční. Jakou cestou se vydají Pardubice? Radnice zatím pouze pokukuje po řešení, které používají v okolních městech. Jakou variantu Pardubice zvolí, nám ale ukáže čas nebo možná podzimní volby.

Řešení problému je třeba jednodušší než by se mohlo zdát. Možná, že by stačilo kdyby se uživatelé tohoto zábavného prostředku poučili a byli zodpovědnější.