Zklamání, selhání jednotlivce, neslučitelné. Takto hodnotil primátor města Pardubice Martin Charvát (ANO) podezřelé čachry s pozemky, kterých se dopustil člen jeho vlastní strany. A nemluvilo se mu věru lehce. Jindy rázný a optimistický hlas místy připomínal roztřesený šepot. Není se čemu divit. Důkazy sice ještě neprošly ani auditem, ale nad hlavami představitelům města se už na tiskové konferenci začaly zhmotňovat pomyslné paragrafy trestního zákoníku.

Osa – politik, který nakoupí zajímavý pozemek, převede na další osobu a obratem prodá za pětinásobek městské firmě a vzápětí pošle stranické kase příspěvek - je totiž téměř učebnicová definice trestného činu.

Připomeňme si předešlou kauzu. Členka hnutí ANO Lea Tomková, 20 let ředitelka SMP, rezignovala letos v únoru poté, co vyšly najevo detaily o výletu vedení firmy do Jihoafrické republiky.

Údajná služební cesta hrazená městskou firmou vyšla na 200 tisíc a připomínala spíš výlet než pracovní cestu. A hlavy padaly poprvé - ředitelky a celého vedení odpadové divize SMP. Opozice volala i po dalších jménech z nejvyššího vedení společnosti, dočká se ale až teď, když vyplaval ještě horší průšvih.

A ještě o něco tu jde. O pověst hnutí ANO. To se od počátku snaží profilovat jako protipól současných politických stran, které jejich předseda Babiš neopomíná titulovat jako tradiční a zkorumpované.

Fintu se zastíráním podvodů s pomocí rodinných příslušníků, podobně jako v případě Babišova Čapího hnízda postaveného z evropských dotací pro malé firmy, už zřejmě v ANO převzala i členská základna v nejnižších patrech regionů. Alespoň v Pardubicích to tak vypadá.