První květnové dny přinesly do Pardubic letní počasí. Jaro ale také přineslo horké zprávy z Radnice. Město má vypracované tepelné mapy, které podle satelitních snímků, ukazují které části města čelí největším vedrům. Na rozpálených ulicích se Pardubáci nejvíce zapotí u hlavního nádraží, historického centra i v okolí obchodních center. Rozpálené pardubické ulice mají nyní zchladit stromy.

V minulých letech se zdálo, že město sice o městských částech bojujících s vedrem ví, ale problém neřeší. Zeleně ve městě rozhodně nepřibývalo. Při rekonstrukcích ulic v centru města se na stromy, které by ulice ochladily, nemyslelo.

Psali jsme:

Pardubické "nejzelenější" sídliště Dukla.
Pardubice chtějí bojovat s vysokými teplotami. Pomoci má více zeleně v centru

Nyní se zdá, že přece jenom svěží vítr přichází i z radnice. Pardubice rozjíždějí projekty, které mají pomoci v boji se změnou klimatu. Pomoci v boji s letními horky má například obnova stromořadí v Jahnově ulici, kde přibude dvacet nových akátů, dalších šest město nechá vysadit na náměstí Republiky. Obnova zeleně v lokalitě, která patří mezi místa nejvíce ovlivněná vysokými teplotami v době veder, je snad pomyslnou první vlaštovku.

V centru má firma vysadit novou zeleň, upravit plochy pro pěší i cyklisty a upravit veřejné osvětlení, které vytvoří lepší podmínky pro růst stromů. Místo betonu mají stromy růst v kvalitní hlíně.

Snad tato ulice nezůstane výjimkou a stromů v Pardubicích bude přibývat. Věřím, že se v budoucnosti zeleň ve městě nebude brát pouze jako estetický prvek, ale bude mít stejný význam jako velké moderní projekty. A Pardubice se budou moci stejně tak pyšnit novými zelenými projekty.