VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loni nedostatek míst ve školkách náměstek primátorky Tauber kritizoval, letos ho však považuje za úspěch

Pardubice - „I letos se přistavovalo, ale i přesto děti, kterým budou tři roky v příštím roce, nárok na školku nemají,“ říká zastupitel Lejhanec.

11.8.2011
SDÍLEJ:

Jiří Lejhanec, zastupitel města Pardubice a předseda Oblastního sdružení ODS PardubiceFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

V loňském roce se kapacita mateřských škol navyšovala doslova na poslední chvíli a zapříčinila nemalou roztržku mezi tehdejšími kandidáty na primátora města. Nejhlasitějším kritikem se stal Jindřich Tauber, který letos obrátil a čtyřicet šest neumístěných dětí považuje za úspěch.

Město Pardubice má propracovaný bodový systém přijímacího řízení do mateřských škol, přesto však podávání přihlášek nedokáže korigovat, z čehož těží rodiče předškolních dětí. Předškoláci totiž musí být ze zákona přijati přednostně, a tak se do pardubických školek dostaly i čtyři děti, které nemají ve městě trvalé bydliště.

Přihlásit dítě do školky v místě zaměstnání jednoho z rodičů bývá mnohdy snazší, než aby dítě docházelo či dojíždělo do školky v místě bydliště. Letos se do pardubických školek dostali sice jen čtyři mimoměstští, ale naučí-li se rodiče této možnosti v budoucnu využívat, budou mít mladší pardubické děti smůlu.

Hlavním problémem pardubických mateřinek jsou děti mladší tří let. Na jednu stranu je pochopitelné, že mateřské školy nepřijaly děti, jež dovrší tří let teprve příští rok na jaře, na druhou stranu však vyvstává otázka, co s těmito dětmi?

Matky se budou chtít vrátit do práce, navíc zaměstnavatel drží místo pouze tři roky, ale pokud nebude dítě docházet do mateřské školy, těžko žena na „drženou“ pracovní pozici nastoupí.

V loňském roce kritizoval Jindřich Tauber vládnoucí koalici, kterou označil za tu nejhorší od roku 1989.
Jenže i tato velmi špatná koalice si uvědomovala palčivý nedostatek míst v pardubických školkách a snažila se na něj reagovat přístavbou nových míst.
Letos se také přistavovalo, ale i přesto děti, kterým budou tři roky v následujícím roce, nárok na školku nemají.

Místo zdůraznění nadstandardu, za který pan námětek považuje umístění všech tříletých pardubických dětí do mateřských škol, by měl spíše nabídnout adekvátní pomoc matkám, které se na jaře příštího roku budou chtít vrátit do zaměstnání.

Jiří Lejhanec, zastupitel, města Pardubice za Občanskou demokratickou stranu (ODS)

11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Požár auta na sídlišti Studánka.

Oheň popálil muže v obličeji

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Juniorské prsteny s nápisem NBA čekají na nové majitele

Pardubice – Kdo by neznal tři magická písmena NBA… Označující nejslavnější ligu světa šíří jméno basketbalu napříč celou planetou. Také v českých luzích a hájích je o NBA hodně slyšet. A to nejen díky Tomášovi Satoranskému, který je aktuálně jediným Čechem v zámořské soutěži, ale také díky mládežnické obdobě soutěže. Už před tím ji proslavil holický odchovanec Jiří Welsch. A právě nedávná posila BK JIP Pardubice se stala ambasadorem české Juniorské NBA.

Zastupitelé budou jednat o spalovně

Pardubice – Zasedání pardubického zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince mimořádně už od 12 hodin, má na programu například projednání odkupu spalovny nebezpečného odpadu od společnosti AVE CZ, smluvní dokumentaci pořízení sídla ČSOB Pojišťovny nebo záměr výstavby terminálu B a terminálu Jih.

MHD bude jezdit o prázdninách ve školním roce jinak

Pardubice – Je všední den, ale do školy se nejde? Při cestě pardubickou městskou hromadnou dopravou (MHD) je na místě ostražitost. V pondělí totiž dochází k jemným změnám jízdních řádů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT