Mám rád své město, a proto v Deníku se zájmem sleduji rubriku Proč jsem rád Pardubákem.

Všichni dotázaní se shodují v tom, že nejraději mají staré město, zámek, líbí se jim nádraží či třída Míru.

Ještě jsem nezaznamenal nikoho, kdo by zmínil Polabiny, Duklu či jiné sídliště.

O to víc mrzí, že město nehodlá využít při rekonstrukci Tyršových sadů možnost obnovit dvě historické stavby, kterými byla Rotunda a Jezírko. Zavání to neúctou k prvorepublikové architektuře, kterou se naopak pyšní sousední Hradec Králové.

Faktem je, že na devastaci těchto objektů má lví podíl minulý režim. Různými přístavbami byla zničena krása Dělnického domu, v němž je dnes umístěna Myslivecká restaurace, či objekt starého nádraží. Krásné staré fasády, například u sportovního gymnázia, a desítek dalších budov nechali soudruzi místo opravy otlouct a obyčejně nahodit, takže vznikly nevzhledné krabice.

Možná by stálo za úvahu, kdyby majitelům domů, kteří by chtěli obnovit původní fasádu, byla poskytnuta bezúročná půjčka, nebo jim byla na určitou dobu odpuštěna domovní daň.

Kdyby to byl jediný objekt v roce, bylo by jich od sametové revoluce již dvacet jedna. A to už by bylo někde vidět.

Ten, kdo si myslel, že po změně režimu poroste město do krásy, byl zklamán. Pěkného nebylo postaveno téměř nic. A přístup radnice ke spoluobčanům? Ať už se jednalo o AFI Palác, Tyršovy sady a nově přednádraží je stále stejný.

Soutěžní návrhy jsou utajeny a veřejnosti předveden pouze vítězný, na kterém nejde téměř nic změnit. Bez zapojení obyvatel do výběru vítězného návrhu nelze mluvit o demokracii.

Několik lidí ve výběrové komisi, často asi vedených svými osobními zájmy, nemá podle mne legitimní právo rozhodovat.

Míst pro vylepšení středu města už je zoufale málo, je nejvyšší čas s tím něco dělat!

A teď ještě z jiného soudku. Po letech,kdy se městu pod vedením Jiřího Stříteského podařilo Pardubice připravit o druhou fotbalovou ligu, jsem začal chodit opět na fotbal.

Hrstce nadšenců se podařilo vykopat alespoň ligu třetí. Na hru, kterou předvádějí pardubičtí odchovanci, je radost se dívat a jsem přesvědčen, že by bez problémů vykopali ligu druhou. Má to ale háček! Kde by ji asi hráli? Proto by jistě fandy zajímalo, jak je to s Letním stadionem?

Předchozí primátor Deml tvrdil, že má anglického sponzora a jeho zájem o výstavbu nového stadionu trvá. Může nám odpovědět současná paní primátorka Fraňková? Zdá se mi, že, ač žena, projevuje o řešení tohoto problému víc zájmu než její mužští předchůdci. Fotbal je totiž již po mnoha odkladech na řadě.

Miloslav Zavoral