Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Nebojte se projevit vlastní názor," vyzývá primátorka

Pardubice - Podle Štěpánky Fraňkové je dané slovo v pardubické politice bezcenným platidlem.

13.6.2013 7
SDÍLEJ:

Štěpánka Fraňková, primátorka PardubicFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

V posledních týdnech bylo na adresu pardubických městských obvodů řečeno mnohé.

Odpůrci dělení města hovořili většinou o finanční náročnosti takovéhoto členění, zastánci obvodů o výhodách, které přinášejí lidem.

Nyní je na vás, obyvatelích Pardubic, abyste rozhodli o tom, jaké město budeme v příštích letech mít.

Jako primátorka Pardubic vás všechny prosím, abyste si právě dnes udělali čas a přišli k referendu.

Pardubice se ocitly na rozcestí a nejen město, ale zejména my, politici nyní potřebujeme vaši pomoc, váš názor. Ani jednotlivé politické kluby totiž nejsou jednotné v názoru, jakou cestou se vydat. Proto jsme se rozhodli požádat o názor vás, občany města. A pokud vás k referendu přijde dost, budeme vaše rozhodnutí považovat za jasný a závazný pokyn, jak dál postupovat.

Zefektivnit správu

Mně osobně žádné rozhodování nečeká. Do komunálních voleb šlo Sdružení pro Pardubice s cílem maximálně zefektivnit veřejnou správu při zachování několika takzvaně venkovských obvodů, které mají své opodstatnění, a naopak zrušit obvody centrální.

Jsem stále přesvědčena, že takovýto model by byl rozumný přívětivý k lidem a šetrný k městské pokladně.

Ráda bych se zastavila u kampaně k referendu. Když jsme ji připravovali, dohodli jsme se s předsedy všech zastupitelských klubů, že z prostředků města, tedy z veřejných peněz, bude financována kampaň ryze informační, cílená na to, aby obyvatelé Pardubic pochopili důležitost tohoto hlasování a k referendu přišli.

Agitaci pro či proti existenci městských obvodů jsme nechali na samotných politických subjektech. Jak se ukázalo, v pardubické komunální politice je dané slovo bezcenným platidlem. Političtí představitelé některých městských obvodů se vydali cestou dehonestace těch, kteří mají opačný názor. Namísto argumentů použili směsic pomluv, lží a polopravd. Pro svou manipulaci zneužili obvodní zpravodaje, financované z veřejných peněz a určené k přenosu informací o dění v dané lokalitě, nikoli k prosazování osobních zájmů politiků.

Vím, že stále platí úsloví o kaprech a vypuštěném rybníku. Věřím ale také ve zdravý úsudek obyvatel Pardubic.

Otázka, na kterou potřebujeme znát odpověď, nestojí obvody nebo nic, ale obvody, nebo úspornější forma samosprávy. Existují jiné možnosti uspořádání, při nichž je možno ušetřit městské peníze, zkvalitnit služby pro občany a samosprávu jim přiblížit více než dnes.

Nemá cenu zde opakovat čísla vypovídající o tom, kolik nás městské obvody stojí. Je snadné si spočítat, že pokud Pardubice zredukují počty z veřejných peněz odměňovaných politiků, a dnes jich máme 12 placených plně a dalších 141 pobírajících za své funkce pravidelnou odměnu, ušetří nemalé prostředky.

Jediná radnice

Většinu obdobně velkých měst řídí jediná radnice a vystačí tam s pěti uvolněnými politiky a zhruba čtvrtinou zastupitelů. Podobné je to s počty úředníků, kteří dnes působí na městských obvodech. Rozhodně neplatí přímá úměra, že místa zrušená na obvodech přecházejí s agendou na magistrát.

Například loni bylo v souvislosti s převodem agend stavebního úřadu na město na městských obvodech zrušeno dvanáct míst, na magistrátu jich ale vzniklo pouze sedm. Roční úspora zhruba dva miliony korun.

Dámy a pánové, každý z vás má právo na vlastní názor. Nebojte se jej projevit, přijďte hlasovat v referendu.

Štěpánka Fraňková, primátorka města Pardubic

Autor: Redakce

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení