Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O nepoučitelnosti stran a požírání vlastních lídrů

Pardubice – Jacek Morávek: Mnohdy si říkám, co ještě mne v české politice dokáže překvapit. V posledních letech jsme byli v naší malé kotlině svědky ukázek snad všech druhů politických veletočů.

3.6.2010 35
SDÍLEJ:

Pardubický zastupitel Jacek Morávek (v bílé košili) vystoupil z ČSSD. Odůvodnil to tím, že ve straně panuje politická korupce. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Proto se naivně domnívám, že jsem již vyrostl v diváka značně otrlého a v politika uvažování velmi střízlivého. Vždy, když si myslím, že jsem již dospěl k tomuto konečnému poznání, stane se něco, co mne opět přesvědčí o mém stále ještě příliš velkém idealismu, se kterým se v politice pohybuji. Zkrátka, ještě stále se mnohdy nestačím divit.

Jaký to vděk!

Co mne přitom dokáže nejvíce překvapovat a fascinovat zároveň, je iracionalita v chování politických stran a jejich „vděčnost“ vůči svým zasloužilým a pracovitým politikům. Poprvé jsem si výjimečné schopnosti stran ničit sebe sama všiml v případě České strany sociálně demokratické a Miloše Zemana, jejího tehdejšího kandidáta na prezidenta republiky. Okamžik, kdy strana zradila a zároveň popravila svého nejvýznačnější představitele v přímém televizním přenosu volby hlavy státu mi navždy zůstane vryt do paměti jako chvíle, kdy byla odstartována éra úpadku sociální demokracie v Čechách.

Jako další případ mohu uvést nedávný konec předsedy Občanské demokratické strany Mirka Topolánka. Nejednalo se sice o politickou popravu v přímém přenosu (pokud bych chtěl být jízlivý, řekl bych, že šlo spíše o likvidaci „ze záznamu“), o to více však šlo o krok razantní stejně jako absurdní. Důvodem a záminkou pro příkladnou exekuci šéfa strany se stalo několik z kontextu vytržených vět, které v podání bulvárních plátků zněly sice senzačně, avšak s realitou měly jen pramálo společného.

Co naplat, že byl následně zveřejněn nejen přepis, ale dokonce i videozáznam celého inkriminovaného rozhovoru, ze kterého jasně vyplývalo, že nic tak strašného řečeno nebylo. Rozhodně ne tak moc, aby to mělo donutit silnou politickou stranu popravit svého zasloužilého lídra. A ejhle, stalo se. Inu, racionalitu v tom nehledejme.

V posledních dnech jsme svědky opět něčeho podobného. Občanská demokratická strana, tentokrát v Pardubickém kraji, se rozhodla (opět) popravit svého politického lídra, a to z důvodů ještě absurdnějších nežli v případě předešlém. Daniel Petruška, předseda místní ODS a lídr kandidátky do sněmovních voleb, prý poté, co se dozvěděl, že byl „přeskočen“ dalšími pěti kandidáty, tlačil na místního senátora za ODS Jiřího Stříteského, aby donutil oněch pět kandidátů odstoupit. To všechno na veřejném prostranství a za účasti hned několika novinářů z jednoho nejmenovaného deníku.

Rázem se celé věci chopila zodpovědná média (či spíše ono jedno zodpovědné nejmenované médium). Dle něj proběhlo vše tak, že první (exposlanec a předseda) něco pološeptem říkal, ten druhý (senátor) hlasitě vykřikoval, aby jej bylo slyšet. Ten druhý následně dal vášnivý rozhovor se svou interpretací do novin, ve kterém hřímá spravedlivým rozhořčením. Ten první se jen udiveně brání s tím, že to, co tvrdí ten druhý, je přeci nesmysl. Jenže o to, co říká ten první, se nikdo (a již vůbec ne ono zodpovědné médium) nezajímá. Spolustraníci v čele s panem Stříteským hřímají: Nechť exposlanec okamžitě odstoupí. Případ jasný jak facka. Jenže… Pan senátor Stříteský nakonec přizná, že by vlastně rád na Petruškovo teplé místo v čele strany. Jaká to náhoda!

Je cosi shnilého…

A tak stejně jako v případě Miloše Zemana a Mirka Topolánka mne jímá pocit, že je cosi shnilého v království dánském. Ač to říkám nerad, Daniel Petruška patřil mezi jednoho z mála poslanců, kteří kdy něco pro své město a kraj reálně udělali. To musím uznat i jako opoziční zastupitel. V případě pana senátora Stříteského si tím tak jistý už nejsem. Kromě neúspěšného angažmá v čele senátního klubu nejsilnější pravicové strany se mi do paměti zapsal už jen jako primátor města Pardubice spojený s nevýhodným prodejem městských pozemků pro plánovaný AFI Palác v dobách před tím, než jej ODS „uklidila“ do horní parlamentní komory. Inu, každému dle jeho volby.

Ať již bude osud Daniela Petrušky jakýkoliv, jedno je jisté. Politické strany dokáží být skutečně nepoučitelné, a to i navzdory tomu, že jejich zkušenost je ještě poměrně čerstvá. Samozřejmě, pokud budou pravicové strany i nadále likvidovat své schopné politiky, mohl bych se do budoucna jen radovat. Spíše než radost však cítím obavu. Nejedná se totiž o trend, který by svědčil o tom, že se naše politická kultura vyvíjí a kultivuje. Spíše se jedná o důkaz toho, že se naše politická scéna stále více „bulvarizuje“. A to není dobrá zpráva pro nikoho z nás.

Jacek Morávek, pardubický zastupitel, Strana práv občanů

3.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 35
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení