Před nějakým tím dnem přinesla na některé pardubické úřady a do redakcí médií nevinná poštovní doručovatelka „kontaminovaného pardubického kapra“ a s ním i dopis, který podepsali „obyvatelé Pardubic“.

Závažný problém

Upozornili na víc než závažný problém milionu tun životu nebezpečných jedovatých kalů v semtínských lagunách, na problém z jedné strany ekologický a z druhé strany politický. Ale okamžitě jej sami degradovali tím, že se podepsali „obyvatelé Pardubic“. Údajně nechtějí zviditelnit sebe, ale problém. Ale další problém je v tom, že naše země má za sebou víc než půl století anonymního práskačství (začalo ve velkém za heydrichiády a neskončilo ani v listopadu 1989) a anonymní autoři, ať už vystupovali jménem lidových milicí, pracujících žen nebo jménem obětí bolševické zlovůle, ve svých argumentech stříleli od boku, účel světil prostředky a pomsta byla životnější než laskavost a pravda.

Jenomže ten skutečný problém tady je. Jak se půl století na Pardubicku práskalo a udávalo, tak se půl století polychromované bifenyly a desítky dalších jedovatých a rakovinotvorných látek ve sloučeninách v Synthesii „odkládaly“ s nadějí, že příští generace najdou nějaké geniální, rychlé a levné řešení.
Zatím se nenašlo, protože se nakonec ani tak moc nehledalo. Odstranění starých ekologických zátěží, které se přímo i nepřímo dotýká Semtína, je stále kšeftem století. Ministerstvo financí zrušilo tendr na odstraňování ekologických škod minulosti. Ten tendr byl dílem Topolánkovy vlády a byl nastaven tak, že úplatky v řádech desítek i stovek milionů by se daly ponořit do financování jako lžíce do dršťkové polévky. Zrušen nebyl jako součást boje proti korupci, ale spíš proto, že tu dršťkovou by chtěli v dnešní politické konstelaci dlabat jiní vyvolení.

Bomba stále tiká

Zatím ale tiká časovaná bomba nesmírné brizance. Stoletá povodeň roku 2002 se Pardubicku vyhnula. Podobná může přijít už zítra. Pokud by se dostala do semtínských lagun a skládek pevných odpadů, byla by to katastrofa, která by se dotkla kvality životního prostředí pro statisíce lidí, devastovala by flóru a faunu nejen u nás, ale i v části severní Evropy. Nedej bože, aby onen „kontaminovaný kapr“ byl někdy prorockým symbolem.

Miroslav Váňa, poslanec parlamentu, ČSSD