Příběhem provází včelař Nuri, kterému válka vzala nejen jeho živobytí, ale i syna a štěstí jeho manželky Afry, která oslepla. Čtenář je v příběhu svědkem nelehkého putování dvojice, jejichž cílem je dostat se do bezpečí do Británie, kde na ně čeká kamarád s rodinou, kterému se už podařilo ze Sýrie uniknout. Očima hlavního hrdiny vidíme, jak těžké je spoléhat se na pomoc lidí v zemích, kde jsou cizinci a ani neumí řeč daného státu. Pro mnohé jsou jen póvlem či obtížným hmyzem. V tu chvíli si uvědomují pomíjivost života a jak málo stačí k tomu, aby o všechno přišli.

Při čtení jsem si často vzpomněla na dnešní uprchlíky z Ukrajiny. Ti mají sice lepší podmínky než hrdinové v knize, ale také jsou závislí na pomoci zcela cizích lidí. Jsou vytrženi ze svých domovů, kam se mnozí ani nevrátí. V takových chvílích lidé ocení jakýkoliv přístřešek, hlavně že mají střechu nad hlavou a mohou se najíst. Snaží se jen přežít v cizí zemi a to za téměř jakýchkoliv podmínek.

V románu bylo velmi dobře popsáno, jak při boji o přežití už člověk neřeší tolik, jaké má věci, kde spí, zda se umyl a sama sprcha a vůně mýdla je pro něj vzácnost a dar i přesto, že dříve to pro ně bylo zcela normální. Lidé se někdy na útěku uchýlí ke svým primitivním instinktům a je pro ně náročné se vrátit k původnímu životu. Důležité je pro ně, aby přežili, ačkoliv i o tom často pochybují, když myslí na vše, co ztratili. Zbývají jim už jen vzpomínky na minulý život, kterými je celá kniha prodchnuta.

Autorka knihy Christy Lefteri čerpá své zkušenosti z pobytu v řeckých táborech, které poskytovali pomoc uprchlíkům z válkou zasažené Sýrie. Postavy z knihy jsou fiktivní, avšak inspirované bolestnými příběhy, se kterými se setkala při své práci. Člověk, který něco takového nezažije, si jen těžko umí představit ten strach a smutek uprchlíků a jejich touhu po životě. A to umí velmi silně přiblížit tato kniha. Není to sice lehké čtení, je plné beznaděje a smutku, ale čtenář díky ní částečně pochopí, že válka a nutný útěk z domova je neuvěřitelně náročný. A že naděje stále přetrvává.