VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro a proti: Emoce versus argumenty

Lázně Bohdaneč - Bohdanečské zastupitelstvo ve čtvrtek večer bude hlasovat o územním plánu a bytí či nebytí pískovny u Černé u Bohdanče

20.3.2014
SDÍLEJ:

V blízkosti Černé u Bohdanče je dvacet let vyhrazené území pro těžbu písku. Obyvatelé se proti tomu nyní bouří.Foto: DENÍK/Zdeněk Zamastil

Diskuse je o emocích a ne o argumentech

Diskuse je dobrá věc, když se ovšem diskutuje slušně a s nějakými pravidly. Diskuse kolem písníků je vedena několika anonymními křiklouny, kteří užívají středověké a podpásové argumenty na úrovni emocí, nikoli argumenty věcné.
Je pravdou, doložitelnou v dokumentech, že záměr těžby je znám již od padesátých let, kdy bylo ložisko zdokumentováno a vyhlášeno: Jde o dosud netěžené výhradní ložisko štěrkopísků číslo 3209700 Lázně Bohdaneč se stanoveným územím, kde jinou činnost nelze povolit. Od té doby se ví, že jednou doba těžby přijde a ten čas teď nastává.

Těžbu povoluje na základě splněných podmínek ze zákona Obvodní báňský úřad, ne město, jak se někdo domnívá.
Je jen náhoda, že se ložisko nezačalo těžit dříve než třeba Mělice. Dnes je projekt podroben profesionálnímu hodnocení vlivů na životní prostředí a emoce, závist nebo hloupost anonymů se u toho bohužel často uplatňují více než nadměrně.

Řada připomínek

Do přípravy záměru těžby jsem vstoupil v roce 2006, kdy se připravoval první koncept a já jsem k němu měl řadu připomínek a snažil jsem se dostat projekt do takové podoby, aby minimálně vadil místním občanům, včetně těch v Černé u Bohdanče.
Již v té době se mohly vyjadřovat k návrhu zadání územního plánu okolní obce. V dalších kolech se obce také mohly vyjadřovat, a to v letech 2008, 2010, 2011 a 2012. Je třeba se podívat, jak se k věci postavily – já jsem doručené připomínky vždy zařadil jako hodnotitel a projednával jejich řešení. Záměr se postupně upravoval co do velikosti a později se změnil zcela, pokud jde o rozsah a směr těžby. Původní záměr byl těžit pouze u silnice z Černé do Bohdanče. Zde je plánován stále, ale ne jako první, ale jako poslední část těžby. Zemědělská bonita pozemků v místě je velmi nízká a pozemky nejsou v majetku zemědělského družstva, jak se někdo domnívá.

Rekreační pláž

Původní stanovenou podmínkou bylo po skončení těžby u silnice v ploše udělat rekreační pláže, které by tam stejně vznikly divoce, jako třeba na Hrádku. Po otočení těžby, kdy se má otevírat těžba od silnice k Živanicím, se záměr rekreačního využití přemístil tam a začalo se uvažovat o lepším využití ploch.

Není tedy pravdou, že by již příští rok měli občané Černé za domem hlučnou těžbu. Než se tam těžba dostane, budou dnešní děti dospělé, les se zahustí a bude spolu s valem obec Černou dobře chránit.
Současně s přípravou těžby se začaly studovat možné vlivy na životní prostředí. Ty jsou dnes podrobně popsány a vyhodnoceny v dokumentaci, která je k dispozici veřejnosti a může ji každý připomínkovat, kdyby se na něco zapomnělo. Zaslané připomínky musí být vyhodnoceny, a pokud jsou oprávněné, musí se řešit. V případě významných vlivů (nikoli ale „bojím se, že…") může být záměr vrácen k přepracování, nebo zastaven. V našem případě mohu spolehlivě říci, že ani za současné konstelace zástavby v Černé nebude nikdo, ani nejblíže bydlící, záměrem v dnešní podobě poškozen a na žádný vliv se nezapomnělo.

Odhaduji, že požadovaná hluková a rozptylová studie nepotvrdí žádný významně negativní vliv plynoucí z tohoto záměru a že to bude jen draze zaplacená práce, aby se uspokojili křiklouni.

Podpásový argument

Argumentace k intenzitě dopravy je velmi citová a někdy opravdu hloupě podpásová – copak lze argumentovat tím, že náklaďáku může vběhnout dítě do cesty? Nejvíce nehod u nás způsobují místní s osobáky na křižovatce u sokolovny. Zakážeme tudy místním snad jezdit? Nikdo si ale neuvědomuje, že z existujících průjezdů ubudou kamiony s pískem dnes jezdící přes město od Stéblové k Přelouči, takže se počty trochu vyrovnají.
A úplně se změní struktura dopravní zátěže po dostavbě obchvatu, protože hlavní nájezd se přesune právě k písníku na novou křižovatku a největší zátěž životního prostředí budou mít občané Černé nejspíše z tohoto obchvatu.
Právě jejich územní plán totiž nerespektuje budoucí dopravu a obec chtivě povolila zástavbu v území, kam vůbec bydlení nepatří.

Trochu zaprášeno

Z těžby písku by mohli mít někdy v Černé trochu zaprášeno, ale jen zcela výjimečně a za vhodného větru. Prodali a nechali si totiž na stavbu domků vykácet les, který je měl chránit.
A tak si směřujme kritiku tam, kam patří. Těžaři budou mít za úkol vybudovat protihlukový val, jestli se ukáže taková potřeba. Osobně jsem jako osoba znalá a zkušená v hodnocení územních plánů přesvědčen, že záměr nebude škodit životnímu prostředí, a to dokonce ani Živanicím, jejichž obecní úřad se také měl možnost k záměru projektu vyjádřit.
Všichni křičí až teď, když je začne někdo před komunálními volbami popichovat.
Je strašně jednoduché vystoupit proti čemukoli a hlásat, že se staráte o zdraví a klid spoluobčanů. Zrušit cokoli je strašně snadné, ale vybudovat a udělat něco pro lidi? Už to někdo z těch anonymních křiklounů udělal?

Poplatky obci

Po stránce ekonomické je třeba uvést, že z vytěžených nerostů se až dosud odvádí určité poplatky obci, na jejímž katastru záměr leží. Černá už své peníze za Malou a Velkou i za les dostala a spotřebovala je. Nelze tvrdit, že záměr městu nepřinese žádný užitek, je otázkou, jak se s tím naloží.
Rekreační areál by podle mě mělo mít v majetku město, nikoli soukromá firma, aby užitek z toho šel městu a město mohlo provoz ovlivňovat.
Podíváme-li se kolem, Pardubice v budoucnosti nebudou mít široko daleko žádnou podobnou plochu blízkou přírodě, pouze betonové koupaliště v Cihelně.
A do Bohdanče se dostanou všichni na kole i městskou dopravou snadno. Takže příležitost k využití pro lidi jako žádná jiná. Zabijeme ji nebo vy᠆užijeme?

Jiří Klicpera, ekolog

„Lázeňské město si nenecháme zničit!"

Spolek STOP nárůstu těžké nákladní dopravy v Lázních Bohdanči a těžbě štěrkopísku v jeho okolí vznikl spontánně na základě rozhořčení občanů z postupu zastupitelstva Lázní Bohdanče, které nedostatečně informovalo místní obyvatelstvo o záměru těžby štěrkopísku v blízkosti našeho lázeňského města.
Po zasedání městského zastupitelstva v listopadu 2013 si začali naši občané uvědomovat, co se na ně v nejbližších dvaceti letech chystá.
Před každými komunálními volbami jsme byli ujišťováni současnou starostkou Květoslavou Jeníčkovou, že pokud bude zvolena, zasadí se o snížení nákladní dopravy ve městě. Její heslo ve volbách „nákladní doprava do lázeňského města nepatří" se však po jejím zvolení jaksi vytratilo, když neustále prosazuje těžbu štěrkopísku v lokalitě Čertoříšský v těsné blízkosti Lázní Bohdanče.

Většina vytěženého štěrkopísku by se tudíž převážela přes centrum města do blízkosti obce Čeperka na další zpracování. Starostka tyto naše obavy bagatelizuje s tím, že dojde jenom k mírnému navýšení dopravy.
Náš spolek s tímto názorem nesouhlasí a umíme si představit, jakou zátěž pro město by způsobilo vytěžení štěrkopísku z plochy 35 hektarů (na skrývku ornice se ve studii pozapomnělo). Líbivá slova o rekreaci, kterou používá většina těžebních společností při prosazení záměru těžby, se nikde nerealizují. Podle těžebního zákona platí podmínka, že kde se těží, nemůže být současně i rekreace.

Tato fakta se pomalu dostávají k našim spoluobčanům, kteří jenom žasnou, že nebyli dostatečně informováni o tak závažné věci, která negativně ovlivní na dlouhou dobu naše město.
Postupně se k naší iniciativě proti těžbě štěrkopísku přidávají i občané dotčených obcí Živanice, Dědek a Černá u Bohdanče, v jejichž těsné blízkosti by se měla těžba uskutečňovat a kteří jsou tímto záměrem silně pobouřeni.

Pokus vše schválit  v naprosté tichosti

Pokus o schválení celé věci v tichosti a snaha postavit nás před hotovou věc, dovedl občany k podepisování petice proti této těžbě.
Doufáme, že se nám společnými silami podaří zvrátit nesmyslné rozhodnutí zastupitelstva z roku 2013 o změně územního plánu a že zdravý rozum zvítězí.
Naše lázeňské město, které je jediné v Pardubickém kraji, si nenecháme zničit.

Jitka Papáková, za spolek STOP

Autor: Redakce

20.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Skalický.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.
1

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

Pardubický kraj – Výsledky parlamentních voleb v našem kraji poměrně věrně kopírují celostátní výsledky. Zhruba o procento víc však dostaly od voličů hnutí ANO a rovněž v Pardubickém kraji už tradičně silná KDU-ČSL. Oba subjekty získaly více hlasů na úkor STAN a také TOP 09, které se tu nedostaly přes pět procent.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 30,81 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení