Městská policie Pardubice v pondělí spolu s městem předali Oblastní charitě Pardubice jízdní kolo pro čtrnáctiletého Dominika. Na facebooku kvůli tomu ale nastalo pozdvižení. Čtrnáctiletý Dominik je totiž Rom. Pro řadu internetových diskutérů nepřekonatelná překážka.

„Byla to neadresná žádost charity, na kterou jsme zareagovali. Splnit přání čtrnáctiletému klukovi nám přišlo jako dobrý nápad. U charity jsme se ujistili, že Dominik dlouhodobě splňuje jimi dané podmínky, za svou snahu si kolo zaslouží, a proto jsme pro něj charitě kolo věnovali,“ konstatoval ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl.

„Že to dojde tak daleko, že toho kluka prostřednictvím sociálních sítí začnou někteří uživatelé přehnaně řešit kvůli barvě pleti, jsme v takové intenzitě nečekali. Pořád je to pouze čtrnáctiletý kluk v pubertě se všemi průvodními jevy, které k tomu věku prostě patří,“ dodal Hübl. 

KOMENTÁŘ JIŘÍHO SEJKORY

Krom množství kladných reakcí se na našem facebooku odehrála kolem jednoho kola pro čtrnáctiletého kluka i řada nechutných výlevů svědčících o nízké sociální inteligenci samotných pisatelů.

Ten kluk není svatoušek. Je to jen obyčejný puberťák, ale dostal svou šanci.

Obecně – kecy o pákovkách, sociálních dávkách a žádosti darů pro české děti – však to znáte – obvyklá šablona mudrců od klávesnice.

Pokud opravdu čtrnáctiletému dítěti z chudé rodiny závidíte jedno kolo, které si ten kluk musel předem zasloužit a bude si ho muset vlastním školním prospěchem i následně obhajovat a není vám samotným přitom trapně, zajděte se i vy registrovat k charitě. Splňte podmínky jako je vleklá sociální nouze, ukažte nějakou snahu, dejte si veřejný závazek a třeba se vám také poštěstí. My vám to určitě budeme přát.

Kačenka Honzáková se například domnívá, že ona má také nárok na kolo, protože „mívala“ dobré známky ve škole. Ano, věříme jí to…

Další z „haterů“ je Kateřina Svobodová, která na svém profilu sdílí prupovídky, že by je všechny zavřela do plynu a s radostí. Přiznává, že je rasista, protože má ráda svou zemi a prokládá to videem, kde Pitomio blouzní nesmysly o migrantech. Ta zase ví, že chůze nikoho nezabila a že na kolo z bazaru má každý.

Kateřina Svobodová by všechny zavřela do plynu… a s jakou radostí

Pája Valkyria Jírková se tu hystericky dožaduje odebrání kola, Olda Maxmilian Pavel se s podobnou vervou  dožaduje kritérií, proč byl Dominik vybrán.

Vážení majitelé sociálních sítí. Můžete si lhát do kapsy o všech možných důvodech  psaní hloupých statusů k jednomu dobrému skutku. To, co vám ale ve skutečnosti na tom kole vadí, je pouze a jedině barva kůže jeho nového majitele. Jakkoliv vznešeně to okecáváte.