Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka základní školy: Neodcházíme, chceme učit!

Pardubice – /NÁZOR/ - Většina nás, učitelů, si svoji profesi vybrala proto, že chceme pracovat s dětmi, chceme se podílet na jejich vzdělání i výchově.

3.2.2011 1
SDÍLEJ:

Jana SmetanováFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Neodradily nás ani dlouhodobě podceňované platy, ani nedostatečné společenské ohodnocení naší práce. V posledních letech se ale situace ve školství zhoršuje tak, že se naše profese nejednou stává adrenalinovým sportem.

Obávám se úpadku českého školství

V případě, že problémy nebude ministerstvo školství řešit, obávám se úpadku českého školství a dalšího zhoršování vzdělanosti našich dětí. Ve školách se vyskytuje stále více dětí, které nemají z rodiny základní společenské návyky, neuznávají autoritu učitele, jsou nebezpečné svým chováním i pro ostatní spolužáky.

Nový školský zákon s sebou přinesl i významné posílení práv rodičů vůči škole, což vede ve svém důsledku ke zhoršující se situaci ve školách a k nárůstu výchovných problémů dětí.

Základní škola (ZŠ) nemůže bez souhlasu rodičů poslat dítě na vyšetření v pedagogicko –psychologické poradně, bez souhlasu rodičů nedostane zprávu z vyšetření, bez informovaného souhlasu rodičů nelze ve třídě provést sociometrické šetření k odhalení šikany.
Rodiče mají podle zákona o rodině zodpovědnost za výchovu a vzdělání svých dětí.

Pokud ale jejich děti mají výchovné a vzdělávací problémy a rodiče nechtějí se školou spolupracovat, je situace pro školu neřešitelná.
I když záležitost předá škola odboru sociálně právní ochrany dětí, nemá stejně možnost dostat se bez souhlasu rodičů k obsahu zpráv z vyšetření dětí.
Pracovníci sociálního odboru je ze zákona dostanou, ale bez souhlasu rodičů je nemohou škole poskytnout.

Pokud má být posílena autorita učitele, je potřeba dát škole více pravomocí k řešení výchovných problémů, včetně možnosti vyloučit neukáznitelného žáka na určitou dobu z vyučování. Po dobu vyloučení by společně s rodiči navštěvoval programy ve středisku výchovné péče nebo jiném zařízení.
Autorita učitelů jistě souvisí i s jejich společenským postavením a finančním ohodnocením.

Na zkušenější zbylo jenom pár stokorun

Druhá polovina loňského roku se nesla na vlně debat o zvýšení platů ve školství. Ve skutečnosti dostali opravdu přidáno jenom ti začínající učitelé. Na zkušenější zbylo pár stokorun, někdy desetikorun. Nastavením nových platových tabulek dalo také ministerstvo učitelům jasně najevo, že s těmi nad 50 let už moc nepočítá – ti až do důchodu už nárok na žádné zvýšení platů nemají.

Úspěšné školy ale nemohou mít jenom začínající učitele bez praxe. Potřebují nutně i ty zkušenější, kteří si s problémy poradí.
Přesto učitelé nehrozí hromadnými odchody ze škol, chtějí u své práce zůstat. A pro svoji práci nechtějí nemožné – jen změnu zákonů tak, aby slušné děti nebyly ve škole ohrožovány těmi problémovými, aby učitelé měli účinné prostředky na řešení výchovných problémů žáků, aby všechna práva nebyla na straně rodičů a všechny povinnosti na straně škol.

Chování žáků ve školách a jejich výsledky v učení jsou spojité nádoby – bez pořádku a řádu ve školách se úroveň vzdělanosti dětí nezlepší.

Jana Smetanová, ředitelka ZŠ Prodloužená 283

3.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Martin Kolovratník kandiduje do Sněmovny za hnutí ANO.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jindřiška Janoušková a Josef Pejchal.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubická univerzita hledá nového rektora. Kandidát je jeden

Pardubice - Akademický senát Univerzity Pardubice bude v úterý volit kandidáta na funkci rektora pro následující čtyři roky. Na funkci je navržen jediný kandidát, vedoucí Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Jiří Málek.

Pardubičky to ženou vysoko. U Borku došla trpělivost s tendenčně řízenými duely

Pardubicko - Černý kůň zkrocen. Fotbalové Moravany senzačně vyhrály na půdě druhého celku krajského přeboru. O soutěž níže planou emoce. V Pardubičkách se vaří krev z výkonu sudích v Načešicích. Přeloučský trenér spílá hráčům za odfušovaný zápas.

VÍME PRVNÍ

Vražda v Krasíkově. Zřejmě kvůli neshodám a alkoholu

Krasíkov - K vraždě asi 45letého muže z Třebařova došlo v sobotu v obci Krasíkov na Orlickoústecku. Na svědomí ji má podle dostupných informací jeho partnerka M. K. Muže zabila při hádce.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Pardubice - Vysokoškolský učitel, poslanec a lídr krajské kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Simeon Karamazov dnes od 10 hodin odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení