Debaty, které se v médiích dějí okolo ošklivých sloupů na trolejové vedení za desítky milionů korun na třídě Míru, jsou ukázkou nekoncepčního myšlení některých lidí ve vedení města.
Čert vem, že tuto otázku, jsme vůbec nemuseli řešit, kdyby především Sdružení pro Pardubice (SPP) v čele s primátorkou Fraňkovou a opoziční ODS neprosazovaly v zastupitelstvu změnu platných usnesení o pěší zóně na třídě Míru (s vyloučením dopravy a tedy bez sloupů) z roku 2007 a prosince 2011.

Dopravní kolaps se nekonal

Ani petice za pěší zónu s více než 20 tisíci podpisy paní primátorce a spol. tehdy bohužel nestačila. A tak hned v lednu 2012 prosadili zachování dopravy na třídě Míru, tedy i se sloupy. Hlavním argumentem byly obavy z dopravních zácp a zvýšené náklady na provoz městské hromadné dopravy dopravním podnikem. To, že se žádný dopravní kolaps nekonal, dnes všichni víme.

Tím však série pro mě ne᠆uvěřitelných postupů, které jsou snad možné jenom v Pardubicích a Kocourkově, nekončí. Další veletoče přišly v minulém týdnu, a to hned dvakrát. „Nejspíše se hromadná doprava do ulice vracet nebude, je to pravděpodobné. Třídu Míru necháme jen jako náhradní trasu," uvedla primátorka. Šéf dopravního podniku a mimo jiné kandidát SPP do zastupitelstva Tomáš Pelikán si přisadil: „Je zjevné, že se speciální pruhy na Sukově třídě osvědčily, není úplně nutné, abychom se na třídu Míru vraceli s trolejbusy."

O den později však oba již zase skálopevně ve svých prohlášeních trvají na zachování trolejbusové dopravy na pardubické třídě Míru. Občane, pak se v tom vyznej.
Jsou situace, kdy se jako zastupitel musím stydět za panoptikum, jehož jsem součástí. Přitom by někdy jen stačilo vydávat méně prohlášení, mít při rozhodování více odvahy a nesnažit se za každou cenu aktualizovat své názory podle veřejného mínění. A to nám v Pardubicích bohužel chybí.

Na jiná řešení je už pozdě

Rekonstrukce na třídě Míru je toho jasným důkazem. Byť jsem zastáncem pěší zóny, je podle mě dnes úplně mimo mísu hledat jakákoliv jiná řešení než ta již řádně schválená zastupitelstvem. Tedy pokud za každou cenu nechceme vracet evropské dotace, zvláště pak v situaci, kdy máme problém s jejich dočerpáním. Nedovedu si totiž představit, že by kontrolní orgány při ověřování čerpání dotace městu odpustily, že sice sloupy podle projektu na třídě Míru jsou, ale fakticky nejsou po dobu pětileté udržitelnosti projektu využívány.

Jakékoliv změny v projektu znamenají obrovské riziko vrácení peněz do Bruselu. Ve výsledku by na to doplatila městská kasa a tyto ztracené peníze by chyběly jinde, například v potřebných investicích do škol a školek.
Budu proto požadovat účast ředitele Úřadu Regionální rady NUTS II Severovýchod Zdeňka Vašáka na jednání zářijového zastupitelstva, aby všem zastupitelům jako odborník vysvětlil, co jejich jednání může pro Pardubice znamenat. Chovejme se, prosím, zodpovědně.


Jakub Rychtecký,  předseda Zastupitelského klubu ČSSD v Pardubicích