Nejvyšší správní soud a následně i vláda zrušily povinnost prokazovat se v restauracích a ve službách certifikátem o bezinfekčnosti. Lidé si tak budou moci od středy bez problémů zajít ke kadeřnici, na kosmetiku, oběd nebo pivo s přáteli bez nutnosti mít sebou QR kód nebo papír s potvrzením o prodělání covidu či očkování.

Mnohým podnikatelům se nyní uleví, protože k nim díky rozvolnění přijde více lidí. A lidé bez očkování nebudou muset hledat místo, kde se jich na bezinfekčnost neptají. Proč se však tato opatření neuvolnila už dřív, když začalo plošné testování ve firmách, a lidé tak měli větší přehled o tom, kdo má covid a kdo ne? Potvrzení o negativním antigenním testu přitom dříve na prokázání bezinfekčnosti stačilo.

Přesto jsou ale další věci, které lidé dělat nemohou. Třeba si jít zatancovat a pobavit se na plese, což v tomto období roku byla jedna z častých kratochvílí. Kvůli omezení počtu účastníků plesů a večírků na 100 osob byla většina těchto akcí zrušena. Muzikanti, moderátoři, zvukaři i pořadatelé jsou tím pádem bez příjmů, se kterými už mnozí z nich počítali. Uvolní se i tato opatření a budou se moct konat plesy aspoň v březnu, ke kterému většina hudebníků a milovníků plesů s nadějí vzhlíží?

Otázkou ale zůstává, jak dlouho tato uvolněná opatření potrvají. S mírným rozvolněním se dalo počítat, protože podobně se to děje i v jiných zemích. Už by ale chtělo, aby vláda jasně řekla, zda se budeme muset připravit na každoroční období, kdy neočkovaní nebudou moci chodit za zábavou, nebo jestli už bude svět takový jako dřív a covid bude jen jedno z dalších respiračních onemocnění.