Kampaň před komunálními volbami je v plném proudu a já se leckdy nestačím divit. Zejména při rétorických cvičeních sociálního demokrata Jindřicha Taubera si často kladu otázku, zda jej v tomto hektickém období nepostihla ztráta paměti. Dospěl jsem však k závěru, že jde z jeho strany spíše o neobratnou manipulaci, než o omluvitelnou indispozici.

Tak třeba tento týden: radí nám v souvislosti s billboardy ODS týkajícími se zadluženosti státu a obcí, zamést si před vlastním prahem. Rozhodnutím radniční koalice o modernizaci plaveckého areálu budou podle něj Pardubice zadluženy na desítky let.

Zapomněl na spoluzodpovědnost

Poněkud přitom zapomněl na spoluzodpovědnost své strany, neboť na schválení rekonstrukce Plaveckého areálu Pardubice (PaP) se podíleli i jeho straničtí kolegové.

Když jsme modernizaci v červnu v zastupitelstvu projednávali, podpořilo ji 24 přítomných. Ovšem pouze 17 hlasů pro bylo z radniční koalice.
Opozice, pokud by byla skutečnou opozicí s jasným názorem, měla tedy příležitost rekonstrukci odmítnout.

Namísto toho dodala sedm hlasů, z toho čtyři hlasy zastupitelů zvolených za ČSSD, pro její realizaci. Podobně tomu bylo v případě zvyšování daně z nemovitosti, která je nám neustále vyčítána, či zástavby Masarykova náměstí, pro níž také hlasovali někteří zastupitelé ČSSD, která byla v té době součástí koalice na radnici.

Ani zastupitelé ODS nejsou vždy jednotní v názorech na dílčí otázky. Na rozdíl od ČSSD si však ODS za svými rozhodnutími stojí a snaží se je vysvětlovat.

Právě díky rozumnému hospodaření současné radniční koalice patříme mezi nejméně zadlužená města v České republice a proto si můžeme dovolit financování rekonstrukce PaP pomocí úvěru.

Pokud mají být názorové veletoče, které ČSSD předvádí, nadějí na změnu, je mi těch, kteří uvěří, líto. Očekával jsem, že ČSSD přinese do kampaně nová volební témata, že po letech v opozici nám bude konkurovat konkrétními cíli.

Namísto toho se snaží zbavit zodpovědnosti a chlubí se cizím peřím, když voličům slibuje rekonstrukci Tyršových sadů, zateplení škol, rozšiřování kapacity mateřských škol a podobně. To vše jsou totiž projekty, které stávající radniční koalice připravila a které již odstartovaly nebo jsou těsně před spuštěním.

Souhlasím s panem Tauberem, s důvěrou voličů si není radno zahrávat. Ale třeba se jednou rád pochlubí tím, že krytý bazén má město díky ČSSD.

Alexandr Krejčíř, kandidát na primátora za ODS