Mimořádné jednání zastupitelstva v šestém pardubickém obvodu, které odvolalo starostu Milana Hromádka přistiženého za volantem pod výrazným vlivem alkoholu, podle svědků řeklo nesmírně moc.

Ani ne tak o bývalém starostovi, místní jej nakonec dobře znali, ale naznačilo odpovědi na mnoho otázek spojených s komunální politikou, morálkou, sousedskými vztahy.

Doufal v zázrak

Vzrušené jednání bylo testem, který dal šanci obstát. Jistě, neobstál Hromádko. Ve věku, kdy má dva roky do důchodu, doufal v zázrak a neodstoupil dobrovolně. Musí si odpovídat na otázku, co dál.

Je obecný problém, co s místními politiky, kteří ve funkci končí. Jsou prakticky nezaměstnatelní. I ti, kteří se ničeho nedopustili, ale prostě skončili po nevydařených volbách. Okolí je vnímá jinak, ví, že místní politik měl přístup k mnoha informacím a může je srovnat do mozaiky souvislostí. Každý bývalý politik potvrdí, že najednou ze dne na den skončí doba slibů a plácání po zádech.

Vystoupení obhájců exstarosty vypovídala zase o tom, že funkce starosty pardubického obvodu není formální, natož zbytečná. Starosta je spojován s úspěchy a je hromosvodem v případě potíží, které například způsobuje vojenské letiště. Volič svého starostu potřebuje a leccos mu taky odpustí. Potvrdili to nakonec i Hromádkovi odpůrci. Podle nich opilý starosta uřízl ostudu všem a Svítkov bude nadlouho vnímán jako eldorádo nametených.

Co ukázala petice?

Petice za zachování starosty byla dokladem určité cyničnosti a otrlosti dnešní společnosti. Aktéři chtěli naznačit, že starosta pil ve svém volném čase a nikoho nezabil.

Petenti si tedy myslí, že je to jen jeho věc a dle nich byl ve správním řízení potrestán dostatečně. Možná bych pisatele petice chápal, kdyby se jednalo o občana s civilní profesí. Hromádko v té době byl ale starosta.

Chápu, že lidé denně ve zprávách vidí zvěrstva, proti kterým je kauza Hromádko jen jakýmsi přiskřípnutím prstu ve dveřích.
Pochopme s pokorou a respektem, že společnost chce, aby starosta byl vzorem a tudíž řídil střízlivý.

Miroslav Váňa, poslanec za ČSSD