Momentálně nejde o to, zda se s maturanty zachází v rukavičkách, ale spíš o to, že střední školy začínají mít katastrofální nedostatek studentů. Když se jich v České Třebové přihlásí do prváku jen osmnáct, není to k smíchu. Střední školství už kulhá na obě nohy.
Situace je složitá
Situace je složitá i v dalších městech, jako v Chrudimi nebo Králíkách, Přelouči nebo kdekoliv jinde. Věhlasné pardubické gymnázium Dašická, kdysi druhá největší střední škola v republice, zase ubírá jednu třídu a soukromá gymnázia si nastavují parametry přijetí (slušně řečeno) poněkud odlišné od evropských trendů. To pak jímá každého, kdo se dívá jen trochu do budoucnosti, nemalý děs.
Vzdělávací krize
Národ, který dal světu Komenského, se zavrtává do vzdělávací krize. Tanečky kolem státních maturit jsou poměrně chytrým zastíracím manévrem. Pokud je nebude mít kdo za pár let skládat, není třeba se nad nimi v dnešní době čílit. Do běla mě rozžhaví, když lidé odpovědní za školství na všech úrovních bezradně rozhazují rukama a vykřikují to krásné alibistické normalizační: Nejsou lidi!
Kdyby ty chybějící studenty kosily morové rány nebo kdyby je nouze už v rané pubertě vyhnala ze země, spolkl bych to jako argument. Ale to, že po roce 2000 začne studentů ubývat, po roce 2010 to začne být na pováženou, se vědělo už před patnácti, dvaceti lety podle statistických údajů o porodnosti.
Tedy: před pěti lety byl nejvyšší čas začít připravovat krizový scénář, aby školství na nějaké úrovni hubená léta přežilo. V počtu budov, kantorů, vzdělávacích systémech. Odpovědní se jen dívali na souboj škol o žáky a vymýšleli, jak dostat nějaké kluky do učení.
Abych nebyl úplně nespravedlivý. Pardubický kraj je zatím jediný v Česku, který se pokouší najít nějaké řešení.
Na co přijímačky?
Systém povinných přijímaček se ukázal jako dobrý. Základní údaj o počtu uchazečů byl doplněn o další důležitý: o kvalitě uchazečů. Problém to neřeší, ale aspoň je přesněji definován.
Miroslav Váňa, poslanec, ČSSD