VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecký park po rekonstrukci? Holá plocha

Pardubice - „Masivní kácení stromů a keřů v Tyršových sadech může mít za následek vzestup hladiny spodní vody,“ tvrdí čtenář Jiří Svoboda

13.2.2011
SDÍLEJ:

Po rekonstrukci si Tyršovy sady užijí nově také vozíčkářiFoto: archiv Deníku

Pod dojmem článků na téma Tyršovy sady v Pardubicích jsem přece jen sedl k počítači, abych se snažil uvést diskusi do reálnější polohy.

Hned na počátku chci zdůraznit, že se jedná o městský park. Jak z názvu vyplývá, jde hlavně o stromy a keře a celé přírodní prostředí na dané ploše, které slouží pro realizaci dalších funkcí - rekreační, zdravotní, zábavní, vzdělávací a dalších. Tím víc mě překvapuje, že se celá diskuse převážně odvíjí na téma: „přestěhovat pomník nebo ne, zpevnit hlavní cestu, kavárny jedna nebo dvě“.

Uznávám, že je třeba v tomto směru najít odpovídající odpovědi, ale teprve v návaznosti na vyřešení kardinální otázky: Kolik nám v parku vlastně zbude stromů a keřů, jaké estetické a botanické kvality a jestli to po zásahů architekta Jiránka bude ještě park. Nebo jen soubor zbytků původní zeleně bez vzájemných vazeb?

Historie projektu

Nyní pár slov k historii projektu: Projekt byl schválen v roce 2002 – složení výběrové komise se nepodařilo zjistit. Jak se stalo, že byl projekt takto pojatý schválen skutečně nevím. Nebyl k němu zpracován ani jeden oponentní posudek. Minulý týden jsem měl příležitost zúčastnit se odůvodnění likvidace stromů a keřů přímo na místě samém a nestačil jsem se divit. Pan architekt požádal o povolení k likvidaci stromů a keřů (tedy k žádným výchovným zásahům) orgány státní správy. Na základě žádosti Magistrátu města Pardubic, podepsané Jiřím Čáněm, vydal Úřad městského obvodu Pardubice I rozhodnutí o povolení kácení, které dosud nenabylo právní moci. Vztahuje se na všechny stromy, které mají ve výšce 1,3 metrů obvod 80 centimetrů a více - tedy celkem 204 kusů. O slabších stromech, které mají být odstraněny a kterých je minimálně jednou tolik se cudně mlčí. Zrovna tak o křovinách.

Odstraní křoviny

Zatím je plánováno odstranění křovin na ploše 8 234 metrů čtvrečních, což je prakticky celá jejich současná plocha. Mají být likvidovány bez náhrady – výsledkem bude tedy holá plocha s ojedinělými stromy, pod nimiž bude vidět na všechny strany. A také tam bude pěkně foukat. Když jsme se ptali architekta na priority architektonického řešení, poznamenal: „Priorita je, že jsme to vyhráli.“ Podle jeho výkladu si může na území parku dělat, co se mu zlíbí.

A nyní krátce k výběru druhů. Architekt opírá svoji teorii polabského parku o výběr druhů, které jsou údajně typické pro Polabí. Proto chrání starší výsadbu Magnolia soulangeana- tento druh nemá s Polabím nic do činění. Jsem ale osobně rád, že tam alespoň něco kvetoucího zůstane. V této souvislosti je dobré se zmínit o druzích, které mají být vysazeny. Jedná se o běžné stromy, které uvidíte na každé procházce včetně jasanu, který patří na Pardubicku většinou k plevelným dřevinám a má pro parky velmi problematickou hodnotu včetně estetických kvalit. Kromě toho ale hodlá architekt vysázet ředu exotických druhů.

Polabský typ parku

Kde je tedy proklamovaný park polabského typu? Není tento název náhodou jen líbivým zdůvodněním pro neinformovanou veřejnost? Těchto odrostků různých druhů má být celkem 163. Prosím, porovnejte počet s odstraňovanou zelení, včetně keřů, které nemají být nahrazeny vůbec. Projekt mimo jiné stojí prakticky na likvidaci cenných jehličin v konečné druhové skladbě. Asi je každému jasné, jak park bude potom vypadat v zimě. Jednotlivá období roku budou v parku nevýrazná, nebude se již uplatňovat postupné zakvétání keřů po celou sezonu, budou odstraněny druhy zajímavé barvou listů nebo plody na podzim.

Zásah tohoto druhu do víceméně stabilního prostředí současného parku by měl následky nejen estetické a funkční, ale i vodohospodářské. Stávající porost odčerpává obrovské množství spodní vody. Její hladina je jedním z největších problémů Tyršových sadů a jiným způsobem je prakticky neovlivnitelná. Situaci komplikuje i její kolísání v návaznosti na hladinu Labe ve volném toku a ve zdymadle. Veškerá uvažovaná technická opatření jsou velmi iluzorní a velmi drahá. Lze předpokládat, že po tak drastickém vykácení zeleně stoupne v některých místech hladina spodní vody natolik, že zaplaví terén. Jedná se například o louku mezi bývalým jezírkem a zámeckou zdí.

Ke zhoršení situace potom přispěje i plánované zakrytí hlavní promenády betonem. V tomto případě přestane povrch promenády odpařovat vodu a dojde k dalšímu zhoršení vodních poměrů. Za současných vodohospodářských poměrů celé lokality je až podivuhodné, jak se některé druhy stromů a keřů během dlouhých let přizpůsobily, dobře přežily a vykazují dobrou vitalitu. I z toho důvodu je každá zeleň v tomto parku nesmírně cenná.

Pohled na zámek

Při zdůvodňování projektu mě zaujal ještě jeden argument: Zajistit volný pohled na zámek. Ptal jsem se, zda jsou určeny nějaké osy pohledu, které by měly být uvolněny. Dozvěděl jsem se, že pohledu vadí pomník. Každý se může sám přesvědčit, že je to nesmysl. Pohled na zámek kryje zejména porost na valech. Projektant ale nevyužil možnosti domluvit se s architektem Kadlecem, autorem úpravy valů o zásazích v porostech kolem zámku, i když byly plánovány a realizovány ve stejné době, kdy probíhalo podání žádosti o povolení kácení v Tyršových sadech. A při tom pan architekt Jiránek podle svého vlastního vyjádření o úpravách valů věděl a uvádí to i v písemných materiálech.

Je ještě možné řešení této složité situace ?

1. Plány na revitalizaci Tyršových sadů podle projektu ateliéru „Zahrada nad Metují“ lze ovlivnit prakticky pouze do okamžiku, než se začne s likvidací zeleně. Pro objektivizaci názoru projektanta je nezbytně nutné zadat urychleně vypracování znaleckého posudku nezávislým odborníkem, nejlépe buď z Vysoké školy zemědělské v Brně, zahradnické fakulty v Lednici na Moravě nebo z Výzkumného ústavu zahradnického v Průhonicích. V posudku se zaměřit na rozsah odstraňování zeleně ve vztahu k nyní zde rostoucím druhům a plánem výsadeb. Prověřit navržené druhy a zhodnotit důsledky úplného odstranění keřového patra. Zhodnotit navrhovanou estetickou funkci parku. S výsledkem expertizy seznámit veřejnost.

2. Nechat projektantem předložit investorovi detail řešení hlavní procházkové cesty a ostatních cest v parku s ohledem na daný vodní režim. Seznámit s výsledky veřejnost.

3. Předložit investorovi dílčí projekty, dotýkající se drobné zahradní architektury (voda) podél hlavní cesty s řešením zdroje vody, jeho vydatnosti a stálosti a zároveň projekt vyřešení odpadu přebytečné vody do Labe. S tím zhodnotit funkci dřívějšího jezírka, do něhož směřovaly původně drenáže z celého širokého okolí. Opět s celým řešením seznámit veřejnost.

Jiří Svoboda


13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Po sestupu přichází rána kladivem do hlavy...

Peníze. Ilustrační foto.

Krajská muzea a galerie nakoupí díla za více než pět milionů korun

Reprízu finále rozsekly až nájezdy. Radoval se mistr

Přelouč – Návrat v čase… Přesněji řečeno do finálového dne 31. ročníku Přeloučské hokejbalové ligy. V souboji o zlato Cepy zdolaly Kenyu a třetí místo braly Břehy.

Řehounek rezignuje na post náměstka

Pardubice – Jan Řehounek (ANO) se rozhodl rezignovat na pozici náměstka primátora, aby se mohl naplno věnovat funkci poslance.

Pardubičky? Obrana jako řešeto. Jinak vše při starém

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Evergreen. Význam tohoto cizího slova zní takto: stará, stále populární a oblíbená písnička. Jenže v případě SK Pardubičky se jedná sice o stálou, ovšem nepopulární písničku. Stejně jako v předchozích letech, a je jedno jestli v krajském přeboru nebo nynější I. A třídě okupuje příčky ve spodní polovině tabulky.

Listopad je třetím nejlepším měsícem v historii pardubického letiště

Pardubice – Listopad 2017 byl třetím neúspěšnějším měsícem v historii pardubického letiště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT