DĚLO SE NA MÍSTĚ

Při vojenském cvičení se zřítil lehký proudový letoun L-39 Albatros a oba piloti se stihli katapultovat.

Stroj se zřítil do lesů a okamžitě vzplál. K nehodě se sjeli hasiči z celého regionu.

Letadlo se rozpadlo na několik kusů a do lesa vyteklo palivo, které se vznítilo a přivolaní hasiči museli oheň likvidovat i z helikoptér.

Drama ve vzduchu i na zemi jako kdyby připomínalo válečnou zónu. Z vojenského bitevníku nad Chocní začínají šlehat plameny. Stroj jde k zemi a posádka má jen několik málo okamžiků na to reagovat a situaci řešit.

Drama ve vzduchu

„Vidíme kouř a jiskry z motoru, chystáme se ke katapultaci,“ hlásí posádka poté, co éterem zaznělo i zlověstné volání may day, oznamující vážné problémy.

Podařilo se nám získat pár informací o tom, co se dělo na palubě, a to přímo od člověka, který s oběma piloty chvíli mluvil.
„Posádka musela zvládnout hořící stroj navést nad neobydlenou oblast a provést katapultáž, kterou ani jeden z nich nikdy nezažil,“ popsal zdroj, který nechtěl být jmenován. Dění nad místem havárie prý vypadalo asi takto:

„Vojenský bitevník letí nad Holicko a míří k lesům poblíž Koudelky. Instruktor v asi kilometrové výšce zahajuje nouzové opuštění letounu. Odstřeluje se plexisklový překryt kabiny a sedačka s žákem opouští stroj. Instruktor ale ještě zůstává za řízením hořícího letounu a vědom si své odpovědnosti za lidské životy na zemi, tlačí letoun do posledního střemhlavého kurzu. Doprostřed lesa a mimo domy nedalekých obcí. Sám opouští stroj až ve výšce asi tři sta metrů nad zemí, když už ví, že hořící letoun se bezpečně zřítí do lesa.“

Piloti nezraněni

Vojenské cvičení se tak rázem změnilo v záchrannou operaci. Ostatní letouny ve vzduchu přerušily cvičení a začaly kroužit nad místem havárie. Piloti ze vzduchu naštěstí mohli hlásit dobrou zprávu – ve vzduchu byly dva padáky, posádka je zachráněna.
Oba letce vzápětí záchranáři převezli do pardubické nemocnice a odtamtud do Prahy do Centra leteckého zdravotnictví k dalším vyšetřením. Oba dva z nehody vyvázli naprosto bez zranění.

„Málokdy se stane havárie kvůli technické závadě. Mohla to být porucha na palivové instalaci, tedy únik paliva a jeho vznětí. Nebo letoun nasál ptáka a zahořel v kompresoru, technik zapomněl něco utáhnout, možností je víc,“ sdělil letecký odborník Richard Santus.
„Je to velmi spolehlivé letadlo, nenáročné na pilotáž. Myslím si, že tohle letadlo má ještě budoucnost, až se vyšetří, co se stalo,“ řekl Santus. Po havárii je ale v České republice vyhlášen zákaz letání na strojích tohoto typu, a to až do doby, než nebudou příčiny nehody objasněny.

(sejk, čtk)

Pád stíhačky do lesů u Holic způsobil požár

Téměř v přímém přenosu sledovali pád stíhačky a poslední okamžiky obou pilotů před katapultací i vojáci a civilní pracovníci na pardubickém letišti. Právě odtud totiž letoun L-39 Albatros po 18. hodině vylétal. "Piloti krátce po startu zahlásili závadu na stroji, poté dokonce použili nouzové volání "may day"," potvrdil našemu Deníku dobře informovaný zdroj.

Podle něj byli na palubě vojenského letounu učitel a žák z výcvikového střediska pilotů. Když bylo jasné, že se neovladatelný stroj zřítí, udělali piloti vše, co v takové chvíli udělat mají. "Jejich jedny z posledních slov byla: Vidíme kouř a jiskry z motoru, chystáme se ke katapultaci," dodal zdroj, podle kterého se pak jen čekalo, kam se stroj zřítí. Vojenská stíhačka naštěstí dopadla do neobydlené části nedaleko obce Borohrádek.

Oba piloti se vystřelili přibližně nad obcí Veliny. Jeden z nich dopadl nedaleko samotných trosek letounu do lesa poblíž Borohrádku. Vojenská policie už zajistila obě katapultovací sedadla. Zatím se ale nepodařilo přesně lokalizovat některé části letounu - například křídla nebo přední část stroje nebodruhou sedačku.Při dopadu stroj srovnal se zemí pás stromů, jeho části se doslova rozprskly v okruhu několika set metrů a policie spolu s hasiči hledá v terénu jednotlivé kusy letadla.

Bitevníky podle informací od svědků cvičily v okolí Chocně, pravděpodobně simulovaly nalétávání na pozemní cíl. "Viděli jsme na nebi dva stroje. Z jednoho z nich se po chvíli začalo kouřit zhruba někde pod křídlem jsme pak viděli dokonce jiskry. Potom z něj snad začaly i nějaké kusy odpadávat a v té chvíli se nám ztratily z dohledu," popsala událost na nebi Veronika Dostálová z Újezdu u Chocně.

"Viděli jsme záblesk a poté sloup dýmu. To nás navedlo na místo. Oba piloti dopadli několik set metrů od trosek stroje."
Oba dva poté záchranný vrtulník dopravildo pardubické nemocnice,ale podle našich informací jsou oba v pořádku.Pardubické Centrum leteckého výcviku mělo až do pondělního večera pět stíhaček. Nyní se noví piloti budou zalétávat už jen na čtyřech…

Policie vyzývá: „Vraťte sebrané části letadla!“

Drama na obloze skončilo pádem vojenského letou do lesů u Holic. Na místo katastrofy zamířili ihned zdravotnici, hasiči i policisté, kteří se museli potýkat hlavně se dvěma problémy. Lesním požárem a nenechavci z řad občanů.

„V pondělí v 18.34 hodin byl na operační a informační středisko hasičů v Pardubicích oznámen pád cvičného vojenského letadla v Holicích, místní části Koudelka. Na místo byly vyslány profesionální jednotky hasičů z Holic a Pardubic a dále dobrovolné jednotky z Horního Jelení, Holic, Sezemic, Dolní Rovně, Újezdu u Chocně, Chocně a Běstovic. Při pádu letadlo hořelo a po jeho dopadu do lesa došlo k požáru lesního porostu. V lese byly nalezeny dvě ložiska požáru, která byla od sebe vzdálena přibližně 300 metrů,“ uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

S likvidací požáru pomáhal i povolaný policejní vrtulník s vodním vakem. „Požár hasiči dostali pod kontrolu v 19.26 hodin a poslední jednotky místo opustily až po půlnoci,“ informovala Horáková.

Problémy řešila i policie, podle ní si z místa nehody odnášeli někteří lidé kousky stroje nebo například letecké mapy.
„Ještě před příjezdem složek IZS se na místě mimořádné události nacházely civilní osoby, a to pěšky, na kole, motocyklu nebo čtyřkolkách. Jak jsme zjistili, někteří z nich si z místa události odnášely různé 'trofeje'. Tímto bychom je chtěli vyzvat, aby tyto věci vrátili na jakoukoliv služebnu policie,“ apeluje mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

(sejk, saf)