Operační důstojník na místo vyslal hlídku chvaletických policistů, aby oznámení prověřila. Muži zákona však žádné podezřelé vozidlo v uvedeném úseku nenalezli, a tak se pomalu vraceli na služebnu, neboť jim za pár minut končila služba. Při cestě zpět si všimli, jak od jednoho místního objektu v katastru obce Chvaletice, který bývá často terčem zlodějů, odjíždí plně obsazené vozidlo Škoda 120. „Rozhodli se osádku vozidla i vozidlo samotné zkontrolovat. Hlídka za vozidlem vyjela a dala mu znamení k zastavení. Řidič na znamení zareagoval přibržděním a náhlou prudkou změnou směru jízdy na opačnou stranu,“ potvrdil našemu Deníku jeden z pardubických policistů.
Vozidlo začalo najednou zběsile ujíždět. Policisté rychle zareagovali a Škodu 120 začali pronásledovat. V tu chvíli začala honička po Chvaleticku a nikdo si netroufl odhadnout, jak tato „hra na četníky a zloděje“ dopadne a jaké bude mít následky.

Policisté neprodleně podali radiostanicí zprávu operačnímu důstojníkovi. Hlášení slyšeli i jejich kolegové, kteří se na služebně ve Chvaleticích připravovali na noční službu. Jeden z nich si vzal reflexní vestu, baterku a běžel na hlavní silnici, kudy muselo každou chvíli ujíždějící vozidlo projet.

„Vozidlo sice zanedlouho přijelo, ale jeho řidič si z policisty, dávajícího znamení k zastavení, vůbec těžkou hlavu nedělal a pokračoval v jízdě směrem k obci Kojice. Kdyby policista neuskočil, skončil by s největší pravděpodobností pod koly bezohledného řidiče,“ poznamenala tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

V tu chvíli již druhý policista z oddělení vyjel se služebním vozidlem na pomoc svým kolegům, kteří piráta silnic nemohli zastavit. V Kojicích údajně došlo k tomu, že ujíždějící zběsilý řidič ohrozil několik chodců. Policisté věděli, že musí zasáhnout dřív, než dojde k neštěstí. „U motorestu, který leží na kopci před Týncem nad Labem, se jedno policejní vozidlo pokusilo ujíždějící škodu předjet. Řidič jak smyslů zbavený však začal do policejního vozidla najíždět a chtěl ho zřejmě vytlačit ze silnice. Během mžiku se honička přesunula do ulic Týnce nad Labem, kde naštěstí sklapla past. Na mostě přes řeku Labe zběsilý řidič najížděl do protisměru a zřejmě sám nevěděl, kam chce jet. Od náměstí pardubickým policistům přijeli na pomoc policisté Obvodního oddělení Týnec n. Labem, a když je pirát za volantem viděl, strhl řízení vlevo, směrem na Kolín. Tam ho již téměř předjelo jedno chvaletické policejní vozidlo, do kterého opět několikrát narazil, ale bohužel ho nárazy zřejmě rozhodily tak, že sám naboural do přilehlého zábradlí a domu,“ upřesnila policejní mluvčí.

Podle ní se naštěstí nikomu nic nestalo, což je prý doslova zázrak. Zejména 17letý řidič–neřidič měl totiž až neuvěřitelné štěstí, že nehodu vůbec přežil. Kovová trubka, která při nárazu projela čelním sklem, minula jeho hlavu o centimetry…

Osádku vozidla dále tvořili 14letá dívka na místě spolujezdce a vzadu dva patnáctiletí a jeden šestnáctiletý mladík. „Během honičky ujeli policisté asi osm kilometrů a za necelých deset minut již měli ujíždějící osádku pod kontrolou. Večerní událost je v šetření Policie ČR Správy Středočeského kraje, Okresního ředitelství Kolín,“ dodala pardubická policejní mluvčí.