Pětatřicítka od odbočky na Koclířov po Hřebečský tunel byla neprůjezdná. Doprava se kvůli hromadným nehodám zastavila. Havarovala i sanita, která převážela těhotnou ženu do svitavské porodnice.

Během dvaceti minut se nedaleko Koclířova střetlo dvanáct vozidel. Před Hřebčí došlo ke dvěma hromadným nehodám. Kromě hlavní silnice bourali řidiči rovněž na komunikaci od Svitav do Koclířova. V pátek to ale nebyly poslední nehody. Silnice totiž všude pořádně klouzaly. Odhady škod přesahují milion čtyři sta tisíc korun.

Při hromadné nehodě sehrálo svou roli asi i počasí. „Řidič Škody Octavie nepřizpůsobil rychlost stavu a povaze vozovky. Dostal smyk a narazil do stojící dodávky Peugeot Expert. Oktávie se odrazila a poté střetla s nákladním vozidlem Man s přívěsem i stojícím Renaultem Megane. Škodovka se nakonec zastavila až o kamion Daf,“ popsal první kolizi operační důstojník svitavské policie. Devětapadesátiletý šofér oktávie skončil s lehčím zraněním v nemocnici. „Řidiče jsme museli vyprostit,“ sdělil velitel zásahu svitavských hasičů Lubomír Pakosta.

Kvůli první nehodě na silnici ve směru od Hřebečského tunelu ale zpomalili řidiči ještě čtyř vozidel. Na komunikaci stály Opel Astra, Ford Focus, Volvo a další oktávie. „Od Moravské Třebové přijížděla sanita se zapnutým majákem a houkačkou. Narazila do stojících aut,“ dodal operační důstojník svitavské policie. Sanitní vůz je podle Otomara Kušičky ze záchranné služby nepojízdný a nahradila ho stará záložní sanita.

Sanita nedojela

Sanitka zůstala po nehodě na boku částečně mimo vozovku a další dva vozy v příkopu. „Záchranná služba převezla do nemocnice těhotnou ženu v šoku z havarované sanitky,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Žena, kterou sanita vezla k porodu, neutrpěla vážná zranění. Potomek, který se záhy narodil, má být rovněž v pořádku.

Hasiči požádali Správu a údržbu silnic Pardubického kraje, aby cestáři na místo přijeli se sypačem. Silnice byla kluzká po sněžení. Na tom se shodli také účastníci nehody. „Na vozovce byl led, na kterém ležel sníh. Byl to okamžik a už jsem jen slyšel drnčet plechy. Na kluzké cestě se nedalo nic dělat. Silničáři přijeli až poté, co se nehoda stala,“ potvrdil na místě nehody starší řidič nákladního vozu.

Rychlé ochlazení

Cestáři celý pátek, kdy střídavě sněžilo, sledovali počasí a stav vozovek. „Během dne mrzlo a foukal vítr. To zlo nezpůsobilo. Ovšem před silnou přeháňkou se oteplilo a sníh roztál. Teplota ale během několika desítek minut zase značně klesla a tající sníh zmrznul. Navíc začalo znovu chumelit,“ vysvětlil situaci šéf svitavských cestářů Petr Hanzal. Do terénu vyjely nejprve dva sypače, pak ještě povolali dispečeři posily. Nehoda na hlavním tahu na Moravu zdržela ošetření dalších komunikací. Policisté totiž odkláněli dopravu přes Koclířov. Proto se sypač musel vydat i na vedlejší komunikaci, aby ji zprůjezdnil. Podle Petra Hanzala silnice prvních tříd na Svitavsku byly ošetřené zhruba kolem půl osmé večer. Na silnice druhých a třetích tříd vyrazili smluvní partneři cestářů po osmnácté hodině.

Do té doby ale havarovali další řidiči. Na silnici ze Svitav do Koclířova se kolem šestnácté hodiny čelně střetla vozidla Renault Scenic a Fiat Brava. Na stejném místě bez škrábanců nezůstal ani vůz Škoda Favorit. Po sedmé večer se na hlavním tahu do Brna, u Hradce nad Svitavou, srazil šofér dodávky Renault a osobního automobilu Opel Astra. Nehody se naštěstí obešly bez zranění. Také na jiných místech svitavského okresu skončili v pátek motoristé v příkopech.