Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jít pro tonoucího pod ledem bez výbavy je sebevražda

Pardubicko - /VIDEOGALERIE/ Strážníci městských policií z Pardubicka se letos opět vypravili na výcvik záchrany lidí z ledové vody. Někteří si to zkusili poprvé.

1.3.2011 3
SDÍLEJ:

Nácvik záchrany tonoucího z leduFoto: Městská policie Lázně Bohdaneč

Výcvik v záchraně tonoucícho na zamrzlých vodách. To byla náplň školení, které pořádala Poříční jednotka Městské policie Praha a Vodní záchranná služba nedaleko Plzně. Bylo určeno zejména strážníkům, policistů a hasičům, tedy těm, kteří v takovém případě bývají v reálu na místě první.
Třídenního výcviku se účastnili kromě strážníků z Prahy, Brna, Mostu i strážníci z Pardubic, Lázní Bohdanče a Sezemic, celkem zhruba devadesát osob.

Užitečná zkušenost

„Jedná se o dobrou zkušenost. Žádná teorie nebo bazén vám nedá do praxe to, co reálný nácvik v ledové vodě v popraskaném ledu. Když za takové situace vlezete do vody, abyste někoho vytáhli, hned přehodnotíte svoje možnosti, protože síly ubívají neuvěřitelně rychle,“ zhodnotil zkušenosti z výcviku vrchní strážník bohdanečské městské policie Pavel Řehoř, který s dalšími strážníky podstoupil i praktickou část výcviku.  „Je dobré vědět, jaké to je ve skutečnosti. Zjistíte, že bez navázání na lano a pomoci na břehu nemáte šanci topícího se dospělého muže vytáhnout a že se nejspíš utopíte s ním, pokud do ledu vlezete sami bez zajištění,“ dodal Řehoř, podle nehož je na škodu věci, že takový výcvik nepatří do základní přípravy všech strážníků a policistů.

Speciální vybavení

Výcviku se zúčastnilo i pět strážníků pardubické městské policie. „Zrovna v Pardubicích je předpoklad zásahu při podobné situaci, jaká se na kurzu odehrála, poměrně vysoký. Jen včera jsem viděl několik lidí bruslit na Chrudimce, ačkoliv led se tam už všude nedá označit za zcela spolehlivý. Pardubická městská policie už nějakou dobu postupně vybavuje všechna vozidla záchrannými prostředky, jako jsou speciální vesty, plovoucí lano s házecím pytlíkem nebo speciálními bodci usnadňujícími vytažení se z ledu. Pět strážníků, kteří se kurzu zúčastnili, teď v nejbližší době bude také ostatní kolegy proškolovat v používání tohoto vybavení, které je při záchraně života v takových podmínkách zcela nezbytné,“ uvedl pardubický strážník Pavel Antoch.

Srovnávat záchranu života v létě na koupališti s tím, co člověka čeká ve chvíli, kdy se pro tonoucího musí dostat například doprostřed zamrzlého rybníka, je totiž nemyslitelné. „I v létě platí, že do záchranné akce by se měl pouštět jen ten, kdo jí dokáže úspěšně zvládnout. Ale v zimě je to ještě daleko horší. Není to jen o tom plavat v ledové vodě. To se dá chvíli vydržet, ale až když si to člověk zkusí, tak zjistí, že při tom síly ubývají neuvěřitelnou rychlostí a několik účastníků kurzu, ač jsou to zkušení záchranáři, zvládlo doplavat jen k tonoucímu a na cestu zpět už jim nezbyly síly. Kromě mrazu je totiž odčerpává i překonávání překážek, jakými jsou ledové kry, kterými si musíte prorazit cestu,“ dodal Antoch.

Respekt z nebezpečí

Prvního takového kurzu se zúčastnil i sezemický strážník Luboš Frei. „Popravdě, nečekal jsem, že to bude tak drsné,“ svěřil se Deníku s prvními dojmy.
„Nejtěžší byla asi příprava na samotný první skok do vody. Člověk o tom od ostatních slyší, co je to za hrůzu, ale realita tohle očekávání ještě dalece překoná. Především jsem si uvědomil, že moje dosavadní představa o záchraně člověka probořeného v ledu, je ve skutečnosti neproveditelná. Bez vybavení a bez zajištění by se takový pokus rovnal doslova sebevraždě. Člověk, který si to vyzkouší, získá před tím prostředím respekt a uvědomí si, jak těžké je během těch pár chvil vůbec vydržet se silami,“ konstatoval Luboš Frei.

Autor:

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení