Úterní případ mladého muže, který pod vlivem deprese vylezl na stožár vysokého napětí za koupalištěm Cihelna, skončil naštěstí dobře. Náročná práce psychologů přinesla své plody po více než třech hodinách. Potenciální sebevrah nakonec sám sestoupil na zem, kde se ho ujali přivolaní lékaři.

Mladý muž tak naštěstí nerozšířil statistiky těch, kteří se rozhodli odejít ze světa dobrovolně. „Jen za první čtvrtletí tohoto roku se totiž v Pardubickém kraji k tomuto kroku rozhodlo čtrnáct lidí,“ uvedla vedoucí oddělení regionálních analýz a informačních služeb Českého statistického úřadu Pardubice Hedvika Fialová.

Jako již tradičně vedou v počtu dokonaných sebevražd muži, z celkového počtu je jich jedenáct proti třem ženám. Naopak počtu nedokonaných sebevražd vévodí zase ženy. Některé z nich si záchranu dokonce přivolají samy. Jeden takový případ řešila v nedávné době pardubická městská policie.
„Operačnímu důstojníkovi dívka oznámila, že se nepohodla s babičkou, u které bydlí, a podřezala si žíly. Strážník, který hovor přijal, zjistil, že zranění jsou naštěstí jen povrchového charakteru, a navedl na místo pomoc,“ uvedl mluvčí pardubických strážníků Pavel Čejka. Tato slova nám potvrdil i jeden z pardubických policistů. „Ženy se o sebevraždy pokoušejí spíš demonstrativně. Proto i ve statistikách mají nižší počet smrtelných následků než muži,“ řekl Deníku policista. Když už si však na život sáhnou, většinou se prý jedná o prášky či nějakou otravu. „Ony totiž i po smrti chtějí vypadat dobře. Nějaké skoky z výšek či pod vlak, to není jejich styl,“ dodal policista.

„Od prvního června letošního roku evidovala policie v pardubickém okrese jedenáct ohlášených sebevražedných pokusů. V šesti případech pak skončily skutečně úmrtím,“ uvedla pro Pardubický deník policejní mluvčí Markéta Janovská.

(Jiří Sejkora, Jan Šafář)