O osm obětí naopak klesl počet mrtvých, když během loňska nalezlo na silnicích smrt 38 lidí a 142 jich bylo těžce zraněno.

Jedním z nejtragičtějších dnů roku 2016 se v kraji stal čtvrtek 23. června. Dopoledne vyhasl lidský život u Třebovice na Českotřebovsku, kde dvaašedesátiletý muž nepřežil náraz do stromu. O pár hodin později a zhruba dvacet kilometrů dál u Litomyšle zahynuli dva lidé pod koly nákladního automobilu.

ZEMŘELA MATKA I DÍTĚ

V sobotu 5. května se v Podhořanech u Ronova na Chrudimsku srazil motorkář s renaultem. Devětadvacetiletý řidič motorky zraněním na místě podlehl.

Policisté nedávno ukončili vyšetřování hrozivé nehody z 23. listopadu, kdy na hlavním tahu z Pardubic do Hradce Králové vylétla devětadvacetiletá řidička ze silnice a doslova zůstala viset s autem na stromě.

Zatímco jejího pětiletého syna ze zdemolovaného vozidla záchranáři dostali téměř bez škrábnutí, žena v osmém měsíci těhotenství zemřela a nepřežilo ani dítě, které se ještě lékaři pokusili zachránit. „Pravděpodobnou příčinou dopravní nehody byla stanovena zdravotní komplikace řidičky," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

DÉMON V LÁHVI

Alkohol se stal loni příčinou 231 dopravních nehod v kraji, což je o 47 méně v porovnání s rokem 2015. Jiná návyková látka v této kategorii byla zjištěna u dalších osmi osob.

Z policejních statistik také vyplývá, že nejčastější příčinou nehod v kraji byl nesprávný způsob jízdy. Nepřiměřená rychlost je na druhém místě, kvůli ní se stalo 588 nehod, což je o 55 méně než předloni.

Zabavené řidičáky
Dopravní policisté sebrali v roce 2016 řidičský průkaz 293 provinilým šoférům. Nejčastějším důvodem byl (ostatně jako i předloni) alkohol za volantem. Před jízdou si přihnulo 189 řidičů a 86 jich požilo omamné látky. Jak uvádí policejním mluvčí Petr Voldán, pro krajské ředitelství Policie ČR je v roce 2017 prioritou na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu zejména kontrola dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a návykových látek před jízdou nebo během jízdy.