V noci ze středy na čtvrtek se v Pardubickém kraji uskutečnila rozsáhlá dopravní akce zaměřena na kontrolu nákladních vozidel.
Akce se kromě asi dvou desítek policistů z Krajského ředitelství policie Pardubického kraje účastnili pracovníci Centra služeb pro silniční dopravu a Spolkového úřadu pro nákladní dopravu z Německa (Bundesamt für Güterverkehr – BAG).

Samotná akce se odehrála na silnici druhé třídy před opatovickou elektrárnou, která byla částečně uzavřena a kde jsme měli dvě kontrolní stanoviště, která byla schopna odbavit přibližně čtyři nákladní vozidla za hodinu. Nákladní vozidla na kontrolní stanoviště sváděly hlídky, které jezdily po okolních silnicích první třídy. Při kontrolách jsme se zaměřili, kromě běžných záležitostí (doklady apod.), například na kontroly dodržování sociálních předpisů (pravidelné přestávky během řízení), dodržování povolených hmotností vozidel, řádné zajištění a upevnění nákladu, označení vozidel přepravující nebezpečné věci, řádné vyplnění a vedení požadované dokumentace apod.

Během přibližně osmi hodin, kdy se akce konala, bylo důkladně zkontrolováno celkem 31 nákladních vozidel, ale pouze 6 z nich bylo v pořádku. V devíti případech policisté na místě udělili řidičům blokové pokuty v celkové výši 5.900 korun a 16 porušení právních předpisů museli oznámit správnímu orgánu k dalšímu opatření. Současně byly, v souladu se zákonem č. 111/1994 Sb. o silniční dopravě, uděleny tři kauce v celkové výši 80.000 korun.

Nejčastějšími prohřešky bylo nedodržení technických podmínek užití vozidla v provozu, jako například prasklé čelní sklo, propadlá technická kontrola, opotřebované pneu〜matiky nebo nefunkční osvětlení vozidla. A dalším častým prohřeškem bylo překročení maximální povolené hmotnosti vozidla. Jak přibývala tma a ulice utichaly, začala se v provozu objevovat i nákladní vozidla, která měla problém, respektive řidiči těchto vozidel měli problém se zapečetěním tachografu, dodržováním pravidelných přestávek během řízení nebo si vůbec nedělali hlavu s platnou technickou kontrolou na svém vozidle.

Zřejmě si mysleli, že pod rouškou tmy dojedou do cíle bez újmy. To se však zmýlili a na průjezd Pardubickým krajem asi nebudou vzpomínat rádi. Policisté dokonce nechali dvě vozidla odstavit do doby, než budou složené výše uvedené kauce a dvě vozidla kolegové doprovodili na záchytné parkoviště, kde si museli, pokud chtěli pokračovat v další jízdě, odstranit své závady. Akce splnila svůj účel a určitě se bude v dohledné době opakovat.

Markéta Janovská, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie České republiky Pardubického kraje