Statistiky policejního prezidia varují řidiče před nešťastným trendem – na silnicích roste počet nehod i mrtvých. Hlavní příčinou ale není podle policistů právě nepřiměřená rychlost, ale to, že se řízení plně nevěnujeme. Z nehod zaviněných řidiči osobních vozidel jich téměř 13 000 zaviní právě nepozornost.

Proti stejnému období za loňský zemřelo při nehodách do konce září 410 lidí. Je to o 43 více zmařených životů více, proti loňskému roku jde o nárůst o 11,7 %. Počty lehce i těžce raněných stoupaly také, ale o znatelně menší čísla.

Čísla napovídají í další souvislosti. Nejvíce mrtvých – 149 celkem - připadá na počet řidičů osobních aut. Zcela logicky. Po silnici se jich pohybuje nejvíce. Až pak jsou mezi mrtvými chodci (79) a řidiči motocyklů (74), což je v součtu téměř to samé číslo, jako u osobních aut.

I z pohledu zavinění jasně vedou řidiči v autech – celkem 92% způsobí právě oni a mrtvých z toho zůstalo 377 osob.

Číslo téměř 13 000 nehod zaviněných nepozorností ale ze statistik přímo trčí. Nesprávný způsob otáčení nebo couvání na druhém místě totiž jsou většinou ťukance na parkovištích a těch se nestane ani 7000.

Na nepozornost za volantem dlouhodobě upozorňuje i Besip. Svého zabijáka si totiž každý zpravidla nosíme sebou – jde totiž o mobilní telefon. „Pokud řídíte, řiďte – jeden pohled do mobilu může způsobit nedozírné následky. Zamyslete se dříve, než mobil vezmete do ruky. Až vám příště při řízení zazvoní mobil, pípne SMS či e-mail, nechte jej ležet a věnujte se řízení,“ varuje Besip v kampani Nepozornost zabíjí.

A ještě z jiného úhlu. Policejní statistika říká, že smrtí končí nejčastěji ten druh jízdy, kdy řidič neodhadne a nepřizpůsobí rychlost dopravně technickému stavu. Tahle kombinace vzala už 66 životů. Do téhle množiny patří zpravidla nezvládnutí průjezdu zatáčkou pro příliš vysokou rychlost vozidla a podobně. Přejetí do protisměru a následný čelní střet nepřežilo 64 řidičů a teprve na třetím místě je s 48 mrtvými nevěnování se řízení.

Pro příklady bohužel také není nutno chodit daleko. 4. října u Dražkovic zahynul 56letý řidič osobního vozidla. Čelní střet s kamionem jeho automobil doslova zničil. Příčinu této tragické nehody policie zatím stále ještě vyšetřuje, vůz však podle svědků jel před nárazem vysokou rychlostí v protisměru.

Ještě tragičtější byla nehoda 17. srpna, při které v Pardubicích zahynuli dva lidé. Osobní vozidlo otce s dítětem na rychlodráze ve směru na Hradec z neznámých důvodů zatočilo prudce vpravo do lesa.

„Bohužel, zranění řidiče vozu a nezletilého pacienta byla natolik závažná, že jim i přes snahu záchranářů na místě podlehli,“ uvedl Aleš Malý, tiskový mluvčí zdravotnické záchranné služby.