„Mohlo jít například o skrytou vadu materiálu či vliv únavy některé ze součástek zařízení. Jednoznačně se přesnou příčinu výbuchu ale nepodařilo určit," uvedl mluvčí firmy Martin Vencl.

Vyčíslená škoda se vyšplhala na více než 60 milionů korun. „Společnost poskytla rodinám zemřelých zaměstnanců odškodné. Jeho výši podnik sdělovat s ohledem na rodiny nebude," uvedl generální ředitel Josef Tichý.

Všichni čtyři muži pracovali na výrobním stanovišti s označením A 55. To byl železobetonový bunkr obestavěný vysokými valy, aby zabránil tlakové vlně do širokého okolí. Výbuch, který nastal v 6.45 hodin, zničil dvě propojené budovy v jednom ochranném valu – návažovnu nitroglycerinu a místo zvané malaxer, kde se míchá nitroglycerin s nitrocelulózou.

Detonace byla tak silná, že se velké kusy betonu našly až 500 metrů daleko, do okolí bunkru byly rozmetány i části železobetonových zdí bunkru silných asi jeden metr. A v tři kilometry vzdálených Lázních Bohdaneč byly vytlučené výlohy obchodů.

Explosia poté přispěla na obnovu historického památníku v Hrádku na Pardubicku. Připomíná oběti všech tragédií, které se udály za celou existenci výbušinářských výrob v Semtíně.

Havárie z 20. dubna 2011 měla za následek nová bezpečnostní opatření. Ve výrobě, kde se trhaviny vyrábějí, jsou například snímače vibrací a kamery. „Rovněž byla přijata opatření, která mají vést k minimalizaci styku obsluhy se zpracovávanou masou obsahující nitroglyceroglykol," dodal technický ředitel Pavel Mareček.

Novodobým vlastníkem Explosie byl Agrofert podnikatele a současného ministra financí Andreje Babiše. Od roku 2002 patří podnik státu, akcie drží ministerstvo průmyslu a obchodu. Koncem roku 2014 zaměstnávala Explosia zhruba 520 lidí.

Největší neštěstí za posledních 15 let

• Exploze v podniku na výrobu výbušnin a trhavin zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu, která se používá zejména na odstřel skalního masivu.
• Při tragédii zemřeli čtyři lidé, devět dalších pracovníků bylo zraněno. Událost si vyžádala nejvíce obětí u neštěstí tohoto typu za 15 let.
• Firma musela výrobu přesunout jinam. Výrobce také posílil bezpečnostní prvky, aby minimalizoval možnost dalšího neštěstí. Na provoze jsou snímače vibrací či kamery trvale sledující výrobu.
• Škody byly vyčísleny na 66,1 milionu korun. Explosia postupně snižovala výpadky ve výrobě. Ta byla následně obnovena v moderní bezobslužné výrobní jednotce, která zůstala nepoškozena.
• V březnu 2012 dospělo vyšetřování Českého báňského úřadu (ČBÚ) k závěru, že příčina exploze je neznámá. Explosia dostala pokutu milion korun za porušení zákona 61/1988 o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě. Firma i úřad ale tvrdily, že tato pochybení přímo výbuch v areálu nezpůsobila.
• Podle ČBÚ došlo k iniciaci výbuchu v navažovně, kde se nacházel vstupní nitroester, a odtud se šířila detonace do mísírny. Ochranný val zabezpečil odpovídající ochranu okolí proti účinkům výbuchu.
• Stejná chemička přitom zažila explozi i v květnu 1984, kdy při výbuchu skladu střelného prachu zahynulo pět lidí. Škody utrpěl nejen podnik, ale i stavby v širokém okolí. Příčinou neštěstí byla nepozornost při manipulaci s vozíkem se střelným prachem.
• Oběť na životech v Explosii si vyžádala také například událost z června 1995, kdy byl při výbuchu v provozu prosévání černého prachu smrtelně zraněn jeden člověk.
• Stěžejní produkci firmy, která sídlí v areálu společnosti Synthesia, představují nitrocelulózové, nitroglycerinové a bezdýmné prachy a trhaviny, kterých ročně vyrobí kolem 10.000 tun.
• Explosii proslavila plastická výbušnina Semtex, kterou koncem 50. let vytvořil výzkumný tým firmy a která se stala jedním z nejznámějších českých výrobků ve světě. Semtex dnes už firma prakticky nevyrábí.
• Explosie vznikla v roce 1920. Po válce se spojila s chemičkou Synthesia pod názvem Východočeské chemické závody (VCHZ). Po roce 1989 se podnik změnil na a. s. Synthesia. Továrna na výbušniny, která se vrátila k názvu Explosia, zůstala součástí firmy a byla privatizována.

(čtk, bnt)