Na počátek září proto policisté připravují každoroční bezpečnostní akci „Zebra se za tebe nerozhlédne“, kdy se budou snažit být co nejblíže školákům na frekventovaných přechodech pro chodce. Budou je tu nejen chránit, ale i poučovat.

„Řidiči musí pamatovat, že některé děti jsou po prázdninách rozdivočené, se svými spolužáky si budou horlivě vyprávět o letních zážitcích a v zápalu hovoru mohou mnohdy zapomenout na to, jak se v dopravě chovat. Na vybraných přechodech budou opět stát naši policisté, kteří dětem cestu do školy usnadní,“ řekla policejní mluvčí Eva Maturová.

Policisté především připomínají, a to nejen dětem, ale i dospělým, že ani na přechodu nemá chodec absolutní přednost.
Řada těch, kteří to nevěděli, už za zbytečný hazard zaplatila životem.

(pol)

Než je pustíte do školy samotné…

• Projděte alespoň jednou cestu společně s dítětem.
• Není od věci pustit dítko samotné a nenápadně vyrazit o chviličku později za ním a sledovat, jak se při přecházení silnice bez vaší přítomnosti chová.
• Dítě musí vědět, že se nemá bavit s cizími lidmi a v žádném případě si nesmí usnadnit cestu do školy nastoupením do vozidla k cizím lidem.
• Je lepší vybrat bezpečnější cestu (vyhnout se velmi frekventovaným silnicím, ale ani nechodit opuštěnými uličkami).
• Není dobré, aby děti dávaly najevo, že se vrací samy domů, kde nikdo není. Takový impulz dávají především tím, že mají klíč zavěšený viditelně na krku. Bezpečnější je nosit jej pod trikem nebo v aktovce.