Rána jako z děla protnula v pondělí ráno vzduch v okolí chemické továrny Synthesia. Několik rozbitých oken a dalších skleněných výplní dalo vzpomenout na tragický výbuch z poloviny osmdesátých let minulého století. Tehdy si však exploze vybrala i lidské životy.

Rána před devátou

Podle informací Pardubického deníku došlo ke včerejšímu výbuchu před devátou hodinou ráno. „K této nehodě došlo při likvidaci zbytků výroby trhavin,“ řekl našemu Deníku ředitel divize trhavin firmy Explosia Bohumír Pospíšil. Podle něj šlo o standardní činnost, která se provádí pálením těchto zbytků. „Bohužel, došlo přitom k zahoření a následnému výbuchu,“ dodal Pospíšil.

Podle prvotního šetření si exploze nevyžádala žádné oběti na životech a ani nějaká vážnější zranění. „Této nešťastné události nahrál i fakt, že byly v době výbuchu nízko mraky a vítr šel směrem k Hrádku. Tam odtud také máme hlašeny rozbitá okna a dveře,“ potvrdil Pardubickému deníku ředitel divize trhavin.

Vše je nyní stále v šetření, a tak zatím nebylo množné určit přesného viníka ani přesnou škodu, ke které došlo. „U nás ve firmě je škoda odhadována asi na dvacet tisíc korun. Další škoda pak určitě bude na několika rozbitých oknech v okolí. Myslím si ale, že žádná velká suma to nebude,“ dodal Pospíšil.