Spadlý strom ve Starých Jesenčanech zastavil kolem 7. hodiny provoz na železniční trati mezi Chrudimí a Pardubicemi. Vlak jedoucí od Chrudimi narazil do stromu, který se zřítil přímo na koleje. Ve vlaku cestovalo asi 150 lidí. "Nedošlo ke zranění cestujících ani zaměstanců, byla jen poškozena motorová jednotka, která byla nepojízdná," řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

V problematickém úseku byla zavedena náhradní autobusová doprava, která cestující odvezla do Rosic nad Labem. "V úseku Pardubice hlavní nádraží - Pardubice-Rosice nad Labem cestující použijí jiné vhodné vlaky," informovaly České dráhy. Po 10. hodině byl provoz na trati obnoven.

Kvůli dopravní nehodě stojí doprava u Hlinska. I tam je na vině strom, který kolem 10. hodiny spadl na kamion. Silnice mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou je tak dočasně uzavřena. Na místě řídí provoz policisté. "Řidič při nehodě utrpěl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Chrudimské nemocnice," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Aleš Malý.  

Hasiči Pardubického kraje od rána výjížděli k 113 událostem. "V Pardubicích v ulici Za Kopečkem na podmáčeném svahu hrozily stromy pádem na dům. Několik polámaných větví hasiči odstranili ze střechy a dále spěchali na odstranění spadlého stromu na dráty elektrického vedení do Chrudimské ulice," přidala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

V Chrudimské ulici v Pardubicích hasiči odstraňovali taktéž následky silného větru, polámané větve přistály přímo na drátech elektrického vedení. "Z důvodu bezpečnosti jsme zajišťovali do příjezdu hasičů místo, kde vítr shodil větve na elektrické vedení. Potrhané dráty ležely na chodníku," informoval mluvčí pardubických strážníků Jiří Sejkora.

Kvůli hrozícímu pádu stromů je uzavřena silnice mezi Lázněmi Bohdaneč a Neratovem.

PROBLÉMY S ELEKTŘINOU

Desítky rodin na Pardubicku odřízl vítr od elektrické energie

„V tuto chvíli na Pardubicku evidujeme osm poruch na vedeních vysokého napětí, tedy desítky domácností jsou v tuto chvíli bez energie. Nicméně technici jsou v terénu a poruchy se daří opravovat,“ uvedla krátce po dvanácté hodině mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. 

Počet poruch se během odpoledne však vyšplhal na 24, což zapříčinilo, že bez energie bylo okolo 12 tisíc odběrních míst, a to především na Svitavsku, Orickoústecku a Chrudimsku. Pro energetiky práce nekončí, stále jsou v terénu a poruchy odstraňují.

"Naši technici jsou v terénu a i přes špatné počasí, komplikovaný terén a déšť a na opravách stále pracují. Pomáhají nám i pracovníci externích firem. V mnoha případech vzrostlé stromy doslova brání energetikům se k poruše dostat a musí se přes ně prořezat, což není nikterak snadné," popsala Beránková.

Vítr na místech nárazově dostahoval rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. V Pardubicích kolem 14. hodiny byla naměřena rychlost větru 88 kilometrů za hodinu. Výstraha meteorologů před silným větrem platí až do 20. hodiny. 

Informace budeme během dne průběžně doplňovat