Deset mrtvých. To je bilance letošního roku na silnicích Pardubického kraje.

Tragickou bilanci sice stále vedou osobní automobily, velmi zle se na ně ale dotahují nehody cyklistů. A s návratem teplejšího počasí se policie obává, že by se situace mohla zhoršit ještě více.

Už tři cyklisté

„Shrneme-li letošní tragické nehody od počátku roku  do dnešního dne, jsou v našich statistikách tři mrtví cyklisté, dva motorkáři, dva řidiči a dva spolujezdci z osobních automobilů a jeden řidič nákladního vozidla. Zejména počet mrtvých cyklistů je v tomto výčtu doslova alarmující,“ uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

„Navíc k této černé statistice je nutno připočítat i osm těžce zraněných cyklistů. K poslednímu případu vyjížděli policisté v úterý na Skutečsku, kde při předjíždění řidič osobního vozidla srazil třiačtyřicetiletou cyklistku. Žena byla  s vážnými zraněními letecky transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ dodala pro náš Deník Eva Maturová.

Se zlepšujícím se počasím proto policie nabádá k opatrnosti jak milovníky jízdních kol,  tak hlavně řidiče.
„Jezděme opatrně, ohleduplně a takovou rychlostí, abychom stačili včas zareagovat na nepředvídatelnou situaci. Pravidla silničního provozu platí pro řidiče i pro cyklisty. Ti by měli užít nejen bezpečnostní přilbu, ale i reflexní prvky, maximálně využívat cyklistické stezky nebo alespoň osvětlené komunikace.  Řidič mnohdy není schopen na místě během vteřiny zastavit vozidlo – na to cyklisté často zapomínají. Řidič není všemocný a případnou chybu cyklisty, který mu vjede pod kola, bude mít i při sebevětší opatrnosti před očima celý život. V dnešní době je na trhu spousta zboží a reflexních prvků, které napomáhají nejen cyklistům, ale i chodcům, jak být viděn. Ochranná přilba by pak měla být naprostou samozřejmostí, která velice často může při nehodě zachránit život,“ podotkla Eva Maturová.

Rady pro řidiče

Pozor by si ale měli dát také řidiči. „Při předjíždění se řidič nesmí soustředit pouze na to, že v protisměru nejede žádný jiný automobil, ale musí počítat s tím, že tam může být právě chodec, neosvětlený cyklista nebo že mu do dráhy vběhne zvěř. Na reakci pak často může být pozdě,“ upozornila policejní mluvčí.