VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragédie u Kunětic. Fakta vs. mýty

Kunětice – Tragická sobotní nehoda, při které automobil smetl 43letou matku a jejího sedmiletého syna na silnici mezi Kuněticemi a Ráby, vyvolala na internetu bouřlivé diskuze o bezpečnosti v daném místě. Ve vášnivých debatách ale koluje řada faktických nesmyslů. Na některé z nich se zde pokusíme věcně reagovat:

9.7.2015 40
SDÍLEJ:

Tragická nehoda mezi Kuněticemi a Ráby. Matku se synem zde smetlo auto. Žena na místě zemřela.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Nehoda souvisí s cyklostezkou – není tomu tak.
Nehoda s cyklostezkou nemá žádnou souvislost. Matka se synem jeli nebo šli (svědci na místě se neshodli) po silnici od Kunětic směr Ráby. K nehodě z tohoto pohledu došlo několik metrů před místem, kde stezka silnici křižuje. Shodou okolností ale v místě pomníčku nehody z roku 2013.

Policie v místě nesnížila rychlost – faktický nesmysl, který uveřejnila pardubická Mladá Fronta Dnes.
Policie na silnicích nerozhoduje o rychlostních limitech. Ty stanoví zákon. Rychlostní limit mohou dle potřeby upravovat obce nebo krajský úřad a policie k nim pouze vydává stanovisko, které má doporučující charakter. V tomto konkrétním případě byla poslední žádost policií zpracována v říjnu 2014 a snížení rychlosti v místě policisté řekli: ano. „Policisté se souhlasně vyjádřili k návrhu umístění doporučené rychlosti 70 kilometrů v hodině a k dalším dopravně inženýrským opatřením," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Silnice patří pod správu krajského úřadu, případná dopravní omezení tak leží v jeho kompetenci.

Za nehodu může rychlost – není tomu tak.
I když policejní vyšetřování nehody není uzavřené, z pouhého pohledu na snímky z místa střetu je zřejmé, že hlavní příčinou nehody nebyla rychlost, ale dráha jízdy automobilu. Rodina se pohybovala ve směru Kunětice – Ráby, automobil jel směrem opačným. V místě, kde došlo k nehodě, řidič zatím z neznámých příčin vyjel do protisměru a částečně i mimo vozovku. V tom momentě zde došlo k čelnímu střetu s osobami. Lze s jistotou tvrdit, že hlavní příčinou byla změna směru jízdy vozidla, nikoliv jeho momentální rychlost.

Úsek je nebezpečný, řidiči zde jezdí rychle – nepodložené tvrzení.
V úseku se staly dvě nehody s tragickými následky. Minulou sobotu a v prosinci 2013. Ani v jednom z případů nebyla na vině rychlost vozidla. Ostatní dopravní nehody, které policie na tomto úseku vyšetřovala, zavinilo nesprávné chování chodců, bruslařů, cyklistů nebo řidičů, včetně tragické nehody z prosince 2013. Za poslední rok a půl zde nedošlo k nehodě, kterou by přímo zavinila nepřiměřená rychlost.

Řidič byl opilý – nepřesné tvrzení.
Jediným zatím doložitelným faktem je pouze dechová zkouška provedená na místě po nehodě, která ukázala maximální hodnotu 0,18 promile alkoholu v dechu. Tato hodnota je nízká a nevypovídá o silné opilosti, která by měla za následek ztrátu schopností řídit. Případnou roli alkoholu na nehodě doloží až krevní rozbor případně posudek soudního znalce.

Cyklostezka je špatně projektována, přetíná silnici – nejedná se o stezku.
Silně propírané tvrzení v diskuzích je, že křížení stezky a silnice je nevhodné. Zde je nutno podotknout, že cyklostezka není cyklostezkou, ale jde o protipovodňový val, jehož vrchol našel druhotné využití jako rekreační stezka pro chodce a cyklisty. Jeho trasa a provedení je dána účelností, nikoliv potřebami rekreantů. V místě protnutí silnice se v případě hrozby záplavy počítá s přehrazením silnice mobilní hrází.

Autor: Jiří Sejkora

9.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:
Extraligový duel Chomutov - Pardubice.
8

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Lázně Bohdaneč - Maminka s malým chlapcem skončili s autem v příkopu a následně v nemocnici.

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Pardubice - Ligový top-skórer Quentin Peterson sice vysázel 26 bodů, ovšem Dominez Burnett ještě o 2 více a dovedl pardubickou Beksu ke druhému vítězství v novém ročníku basketbalové NBL. 

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení