V Orlických horách, poblíž obce Nekoř, se uskutečnilo kynologické soustředění.

Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje připravovala psy i psovody na pátrání po pohřešovaných lidech v zimních podmínkách.
Podle slov výcvikářky pardubické brigády Kláry Kmoníčkové nejsou osoby ukryté pod sněhovými závějemi pro pejsky úplně všední záležitostí, a proto se s touto situací seznámili právě v tréninku a následně byli jejich schopnosti prověřeny i formou zkoušky.

Pes nahradí rojnici

„Sníh je při pátrací akci ztěžující okolností a pro často využívané rojnice hledajících lidí, spoléhajících se na svůj zrak, značně omezující. Naopak psí čich bez problémů lokalizuje lidský pach i pod vrstvou sněhu a vycvičený pes je tak velmi efektivním pomocníkem. Prokázalo to právě i soustředění v Nekoři, kde záchranní psi navětřili ukrytou osobu na vzdálenost 200 metrů. V praxi by tak nasazení psů znamenalo nasazení desítek lidí v rojnici,“ vysvětlila Klára Kmoníčková.

Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje je dobrovolnou neziskovou organizací, která se věnuje především přípravě psů pro pátrací akce po ztracených lidech a dále pro vyhledání osob zavalených v sutinách.  Součástí jejich celoroční přípravy jsou i obdobná několikadenní soustředění, kde se kromě kynologického výcviku připravují sami psovodi.

„V zimě se ověřuje hlavně fyzická odolnost jízdou na lyžích nebo chůzí na sněžnicích a orientace v terénu za pomocí GPS navigace. Navigační zařízení jsme zakoupili z dotace Krajského úřadu Pardubického kraje a bez něho si dnes těžko dovedeme představit naši práci, kterou tak můžeme provádět i v noci,“ vysvětlila vedoucí brigády Hana Loužilová.

Pardubičtí záchranáři neopominuli tradiční osvětu psů jako pomocníků lidí a předvedli dětem ze základní školy v Nekoři jejich dovednosti.