Duchapřítomnost a nebo možná anděl strážný stáli s osmiapůlletou dívkou ze Starých Čívic ve čtvrtek odpoledne, když ji napadla dvojice psů.

„Vracela jsem se ze školy domů. Kousek od domu jsem klouzala na zamrzlé louži, když najednou přiběhli dva psi od sousedů a začali na mě dotírat. Ten velký asi jako německý ovčák, černý, mě pak kousnul,“ popsala útok holčička.

Dívenka měla štěstí. Pes jí rafnul do kolena, ale nestačil stisknout.

Dívka začala křičet a pokusila se psa rukou odehnat. Protože ale byla silně vyděšená, zůstala stát na místě a zakryla si oči.

„Začala prosit andělíčka strážného, aby ji ochránil,“ popsala zbytek útoku dívčina matka. Pasivní přístup se ale vyplatil, agresivní psi ztratili zájem a utekli. Teprve pak se vyděšená dívka mohla rozběhnout domů.

Máte podobnou zkušenost? Diskutujte pod článkem

I odborníci na výcvik psů se shodují na tom, že zůstat stát na místě je jeden z možných způsobů obrany.

Utíkat před útočícím psem se doporučuje jen v situacích, kdy máte kam – za plot, dveře nebo třeba na strom.

Pokud ne, je lepší právě zůstat stát nebo pomalu vycouvat. Pes má z utíkajícího člověka pocit, že má navrch a spíše jej to povzbudí k útoku.

„Jakmile jsme se dozvěděli, co se stalo, zavolali jsme městskou policii a šli jsme hned za naší lékařkou, aby ji prohlédla. Naštěstí pes nekousl silně, nedostal se ani skrz kalhoty, takže z toho byla jen modřina. I tak jsme ale museli preventivně ještě na veterinu a také sehnat potvrzení o očkování psa a celou věc jsme rovněž oznámili na policii,“ popsala následný kolotoč maminka holčičky.

Pes patří romské rodině z blízkého sousedství. Ta o problémech se zvířaty ví.

„Utrhli se a podhrabali se nám pod plotem. Pořídíme jim teď pořádný řetěz, utíkat nesmějí, to je jasné. Rodině jsme se za tu nepříjemnost samozřejmě omluvili,“ uvedli majitelé psů. Zvířata jim ale neutekla poprvé.

„Prohánějí se venku častěji. Jedné paní tu už natrhli bundu, ale troufají si hlavně na menší děti. Je mi jasné, že je ta rodina nepouští ven schválně, ale nechci, aby se nám nebo někomu dašlímu, stala podobná věc znovu,“ uzavřela maminka pokousané holčičky.