Odborně se tomu říká scintilace. Pokud lidé hledí na oblohu a zdá se jim, že hvězdy blikají, vidí správně. Chtělo by se říct, že nejde o žádný optický klam, jenže vysvětlení, proč to vypadá, že hvězdy světélkují, s optikou poměrně zásadně souvisí. Odpověď na dotaz Proč hvězdy na obloze blikají, přináší další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Když lidé na Zemi pozorují, že hvězdy blikají, ve skutečnosti tento jev způsobuje přenos světla z hvězdy k Zemi. Hvězdy samy o sobě samozřejmě také mění jasnost, tyto změny se ale projevují jinak, a změny trvají i týdny. Takže v případě, že se pozorovatelům zdá, že hvězdy blikají, klíč k řešení této záhady nespočívá ve hvězdě samotné, ale tom, jak ji je vidět ze Země.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Skutečně mají sloni obří paměť?

„Světlo od hvězdy letí nejdříve naprostým vakuem, jenže abychom ho viděli, musí projít také přes zemskou atmosféru. Ta už má různé vrstvy, které mají například různé teploty. A paprsek světla z hvězdy se při přechodu těmito vrstvami mírně rozmazává," nastiňuje pro Deník složitý proces astronom a ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Právě kvůli tomu, jakou cestu musí paprsek světla z hvězdy urazit, se následně lidem na Zemi může zdát, že hvězda bliká. „Je to podobná situace, jako když je člověk na dně bazénu a přes vodu kouká na svět nad ním. Voda v bazénu také způsobuje, že okolní svět vypadá poněkud jinak. S hvězdami je to stejné, jen nad člověkem není voda, ale zemská atmosféra," vysvětluje zkušený astronom.

Podle něj je stran "blikajících" hvězd ještě nutné pozmanenat, že hvězdy jsou bodové zdroje světla. „Třeba planety jsou plošnými zdroji, a proto na rozdíl od hvězd na obloze "neblikají". To může být i dobrá pomůcka při rozeznávání hvězd a planet," zmiňuje Dušek.