Drsné podmínky panující v hloubce zhruba 3800 metrů pod hladinou Atlantského oceánu působí na vrak Titaniku už 112 let. Následky se postupně projevují na stavu slavného plavidla, což pravidelně dokumentují experti z organizace RMS Titanic Inc., kteří nedávno zveřejnili nové snímky a digitální skeny lodi pořízené během letošní expedice.
Badatelé prostřednictvím záběrů odhalili, že příď Titaniku postihla výrazná změna. Odpadla značná část ikonického zábradlí, které mnoho lidí zná především z filmové scény s herci Leonardem DiCapriem a Kate Winsletovou.
Vědecký tým se domnívá, že k upadnutí zrezivělého zábradlí o délce asi 4,5 metru mohlo dojít někdy v posledních dvou letech. Na snímcích pořízených v roce 2022 při expedici společnosti Magellan totiž příď ještě byla kompletní.
Poslední záběry Titaniku s upadnutým zábradlím:
„Je to další připomínka chátrání, k němuž dochází každý den,“ sdělila BBC ředitelka sbírek společnosti RMS Titanic Inc. Tomasina Rayová.
Experti však upozornili, že ke změnám dochází i v dalších částech ztroskotaného parníku. Při předchozích průzkumech v roce 2019 zjistili, že pravobok, kde se nacházely důstojnické kajuty, se hroutí. Kromě toho kovovou konstrukci lodi rozežírají mikrobi.
Nález ztraceného artefaktu
Výzkumníci během letošní expedice, která se uskutečnila v červenci a srpnu, prostřednictvím dvou dálkově ovládaných plavidel pořídili přes dva miliony snímků a více než 24 hodin videozáznamů.
Při průzkumu nalezli i dlouho ztracenou bronzovou sochu nazvanou Diana z Versailles. Poprvé ji vyfotografoval v roce 1986 – rok po objevení vraku – oceánograf Robert Ballard. Poté však došlo ke zmizení figury o velikosti šedesáti centimetrů. „Bylo to jako najít jehlu v kupce sena,“ řekl BBC výzkumník James Penca. Dodal, že sochu, která před více než sto lety sloužila jako ozdoba v pasáži pro cestující první třídy, nalezli pod vrstvou sedimentu a trosek.
Badatelé objevili sochu Diany z Versailles:
Salonek první třídy byl podle Pency nejkrásnější a neuvěřitelně detailně propracovanou místností na lodi. Jejím středobodem byla Diana z Versailles. „Bohužel, když se Titanic při potopení rozdělil na dvě poloviny, salonek se rozlomil a Diana se utrhla ze svého místa,“ upřesnil.
Záchrana potopených památek
Organizace RMS Titanic Inc. má práva na záchranu artefaktů z Titaniku a je jedinou společností, která ze zákona může předměty odvážet z místa nálezu. V průběhu několika let vyzvedla z trosek lodi tisíce pamětihodností, jež jsou nyní vystavené po celém světě.
V příštím roce společnost plánuje návrat na místo ztroskotání, aby vyzvedla další artefakty včetně sochy Diany.
„Toto umělecké dílo chceme znovu vynést na povrch,“ sdělil pro NBC Penca. Domnívá se, že právě figura je pádným argumentem na reakce odpůrců tvrdících, že předměty mají zůstat nedotčené na dně oceánu. „Když lidé budou moci spatřit Dianu z Versailles na vlastní oči, může to v nich vzbudit vášeň k historii, sochařství, potápění, objevům vraků lodí i ochraně přírody,“ domnívá se Penca.
Potopení Titaniku
Zaoceánský parník Titanic měl převážet cestující a poštu mezi Evropou a Severní Amerikou. Kapacita lodi dovolovala převážet až 2 603 pasažérů, omezený počet kočárů i automobilů. Provoz zajišťovalo 899 členů posádky.
Titanic ale ztroskotal během své první plavby, a to 14. dubna 1912, kdy se ve 23:40 lodního času srazil s ledovcem. Ke dnu klesl po necelých třech hodinách.
Příčinou srážky byla vysoká rychlost, nedostatečně jižně vychýlený kurz určený kapitánem Smithem a nevhodné světelné podmínky. Negativní roli sehrály i příliv tisíciletí, který způsobil neobvyklé množství kusů ledu v moři, a nevybavení hlídky dalekohledy.
Za vysoký počet obětí mohla zejména špatná organizace záchranných prací a nedostatek záchranných člunů.
Nehoda dostala velkou publicitu pro velký počet mrtvých, mezi nimiž byli i někteří z nejbohatších lidí světa a mnoho známých osobností. V době nehody vznikly i různé legendy kolem příčin a průběhu potopení.
Zkáza Titaniku však měla velký technický význam díky značným změnám v bezpečnosti lodní dopravy. Zároveň ale tragédie ovlivnila osudy lidí až do současnosti. Ve vraku se pak nalezlo mnoho pokladů cestujících, například i náhrdelník vyrobený ze zubu megalodona.
Zkáza Titaniku:
Zdroj: Britannica