více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 07. 10. 2016 v 14:00

Krajské a senátní volby v Pardubickém kraji

Sledovali jsme krajské a senátní volby v Pardubickém kraji, konkrétně v Pardubicích.

Krajské a senátní volby v Pardubickém kraji
 
14:00

Volební místnosti se otevřely. Lidé mohou vybírat své nové krajské zastupitele a své zástupce do Senátu. Dnes k urnám mohou přijít až do 22 hodin.

14:10

František Kára je již pravidelným členem okreskové volební komise. „Mám za sebou kolem deseti voleb, ale přesnou evidenci si nevedu," řekl muž, který se během volebního pátku a soboty neobejde bez dobré knihy. Četbou si krátí čas ve chvílích, kdy volební místnost zeje prázdnotou. „Hluchým místem bývá tradičně podvečer a potom doba před polednem. Nejvíce lidí chodí v pátek odpoledne, kdy volí cestou z práce," dodal člen komise.

14:32

Letošní předvolební kampaň ke krajským a senátním volbám na Pardubicku podle textaře a básníka Zbyňka Dernera nebyla příliš objevná a vynalézavá. „Přiznávám, že jsem ji nesledoval úplně detailně, ale že by mě nějaké heslo nebo motto zaujalo tak, že bych si řekl, že je skutečně originální, to se mi letos opravdu nestalo," svěřil se Zbyněk Derner, který píše texty například pro zpěváka Jakuba Smolíka. „Kreativních sloganů, které by se daly využít jinde než v politické kampani, bylo skutečně po málu," podotkl Pardubák, který zvažoval, jestli vůbec ke krajským a senátním volbám půjde. „Přijde mi, že to jsou tak trochu volby druhé kategorie, i když vím, že kraj rozhoduje o řadě důležitých věcí, které se nás bytostně týkají, jako jsou například doprava, školství a podobně. Peněz, které krajem protečou, je skutečně hodně. Od nové garnitury, která na krajský úřad přijde, bych si přál, aby nezapomínala také na kulturu," doplnil.

15:10

Na známou přeloučskou zpěvačku Leonu Šenkovou budou ve volební místnosti zřejmě čekat marně. „Politice obecně moc neholduji. Abych řekla pravdu, tak v případě krajských a senátních voleb neznám kandidáty natolik, abych si byla jistá, že zvolím toho nejlepšího. Pro mě je důležitá muzika, aby bylo kde hrát a zpívat a lidé měli vůbec o kulturu zájem a hlavně na ni peníze," svěřila se Deníku Leona Šenková.

15:30

Pár minut před druhou hodinou postávalo před volebními místnostmi v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích jen pár lidí v důchodovém věku. „Jsem Pardubačka, ale většinu roku trávím na Seči na chatě. Do Pardubic jsem přijela hlavně pro to, abych viděla vnučku v tanečních. A když už jsem tady, tak i odvolím," řekla Erna Podhorská. Do urny hodila jméno kandidáta, který se v krajské politice již nějakou dobu pohybuje a jehož rodinu dobře zná. O kandidátovi do Senátu ani nepřemýšlela, jelikož netušila, že se do horní komory parlamentu v těchto dnech také volí.

15:51

„Byl bych rád, kdyby v čele kraje zůstal současný hejtman Martin Netolický," nechal se slyšet 78letý Karel Bláha, který bere účast ve volbách jako své občanské právo a zároveň povinnost. „Žádné volby nevynechám," dodal.

7275674
16:21

„Myslím, že krajské volby jsou důležité a volit rozhodně půjdu. V rozhodování, koho v nich volit, mi nejvíce pomohla televizní debata. Bylo vidět, kdo z představitelů stran se na ni připravil a kdo naopak ne. Překvapilo mě, že ač dostali politici témata, o nichž se bude diskutovat, předem, někteří byli dost nepřipravení a tápali.Co se týče voleb senátních, tak v nich volím podle toho, jak jednotlivé kandidáty znám a co udělali pro Pardubicko. Byl jsem ovšem překvapen, kdo všechno do Senátu kandiduje," vysvětluje pardubický hudební akademik Jiří Petr.

17:07

„Pardubický kraj by potřeboval především zlepšení dopravní situace," konstatoval Milan Valášek, který přišel volit v pátek odpoledne na pardubickou základní školu Spořilov. „Do Senátu jsem dal hlas Miluši Horské. Za současnou senátorkou je vidět kus práce. Myslím, že šířila dobré jméno České republiky i Pardubického kraje, například při setkáních s papežem," dodal Milan Valášek.

17:17

Nejlepší program pro letošní krajské volby měla podle Petra Juchelky Občanská demokratická strana. „Programy sice mají všechny strany podobné, ale sympatické mi byly priority – doprava a zdravotnictví," pravil.

7275673
17:37

Koalici Naše Pardubice s jediným kandidátem Filipem Sedlákem se rozhodla volit Eva Krivcová. „Je to jediný člověk, co se nebojí poukazovat na problémy, které se tu vyskytnou," řekla Eva Krivcová.

17:57

Místo krajských a senátních voleb letos řešil aktuální problém se stěhováním Ondřej Trylč. „Předvolební kampaň jsem téměř nesledoval, protože jsem se odstěhoval z Pardubického kraje do sousedního Královéhradeckého. Raději jsem místo toho zařizoval byt," přiznal Ondřej Trylč. „Pokud bych však šel volit v Pardubickém kraji, jednoznačně by ode mě dostala hlas strana Naše Pardubice. Jednání jeho představitele Filipa Sedláka mi přijde důležité, protože se snaží o transparentnost a upozorňuje na různé nešvary. S velkou částí jeho názorů se ztotožňuji," dodal.

18:27

„K volbám chodím pravidelně. Podle mého názoru jsou krajské volby důležité, ty senátní méně. Koho budu volit, se rozhoduji podle toho, koho znám," sdělil Deníku školník ZŠ Studánka Miloslav Žák, když dohlížel na ruch před volebními místnostmi v pátek těsně před jejich otevřením.

18:40

Poprvé se ve volební komisi letos ocitla Adéla Nermuťová z Pardubic. „Do komise jsem šla, protože mi to nabídla kamarádka. Zároveň je to pro mě možnost trochu si přivydělat," poznamenala členka volební komise ve Spojile. „Myslím, že krajské volby jsou důležité, protože kraj ovlivňuje celou řadu věcí, které se nás týkají," prohlásila Adéla Nermuťová. „Ty senátní mi zas až tak zásadní nepřijdou, ty jsou spíše o reprezentaci daného obvodu nějakou osobností," přemítala členka komise. „Počítám s tím, že při dlouhých chvílích, kdy nebudou chodit voliči, si budeme s ostatními komisaři povídat. Pokud ne, mám už připravenou i knížku," usmála se Adéla Nermuťová. „Rozhodně bych chtěla jít volit, ale nevím, zda mi to bude umožněno. Jsem totiž v komisi až ve Spojile a volit bych měla v Černé za Bory," dodala.

19:01

„Na volby se těším a zajímá mě, jak budou probíhat. Politiku beru jen jako okrajovou záležitost. Každý kraj potřebuje něco jiného, ten náš by se měl rozvíjet v kultuře a dopravě. Volit budu KSČM," prohlásil Marek Zeman z Pardubic.

19:14

„Volit chodím pravidelně, už proto, že vidím, jak to dopadá, když lidé k volbám nechodí. Příklady toho můžeme vidět v Maďarsku, kde nepřišlo dost lidí k urnám při referendu. Anebo ve Velké Británii, kde si lidé odhlasovali brexit, protože ti, kteří chtěli zůstat v Unii, seděli doma. Ovšem je občas těžké si vybírat, koukali jsme se například na předvolební televizní debatu, ale ta mi výběr spíše ztížila," řekla Deníku Blanka Bízová, volící na ZŠ Studánka.

19:33

Hejtman Netolický přišel k volbám pěšky. Hejtman Pardubického kraje volil v pátek v 16 hodin v rodné České Třebové. Volební místnost má co by kamenem dohodil od paneláku, kde bydlí, a tak přišel pěšky. Komisi pobavil konstatováním, že si nezkontroloval platnost občanského průkazu… A jeho program o volebním víkendu? "Do sobotního poledne budu odpočívat," má jasno nejmladší český hejtman.

7276854
19:55

„Zatím nejsem rozhodnutý, koho budu volit. Z prvních voleb jsem nervózní. O politiku se zajímám jen okrajově, ale volby považuji za důležité, protože krajští zastupitelé budou rozhodovat o budoucnosti kraje," nechal se slyšet Jan Němeček, který se k volební urně chystá poprvé.

20:05

„Každé svobodné volby považuji za důležité, protože mi záleží na tom, aby i ty další volby byly svobodné! Politická kampaň byla bohužel víceméně kampaní především jedné politické strany – Hnutí ANO. Rozhodla jsem se volit stranu TOP09, jelikož je to momentálně jediná pravicová strana, která má možnost konkurovat stranám levicovým," vyjádřila se Lucie Kaufmanová.

20:32

Jana Jachová žije v Pardubickém kraji teprve krátce. „Tradičně volím Piráty. Proto jsem vybrala koalici Pro otevřený kraj, které jsou součástí," řekla mladá žena. Do Senátu by poslala Jiřího Čáslavku. Informace ke kampani získávala hlavně z internetu.

20:55

"Přiznám se, že o politicích osobně nemám zrovna moc valné mínění. Většina z nich vstupuje do této branže hlavně proto, aby získala nějaké výhody ve svůj vlastní prospěch, nikoliv proto, aby brala politiku jako službu nám, občanům," konstatovala Tereza Dostálová z Pardubic. „I přesto však ke krajským a senátním volbám půjdu. Stále ještě naštěstí existuje pár světlých výjimek," podotkla mladá volička. „Budu volit ty, které osobně znám a nebo je doporučují ti, kterým věřím," pokračovala Tereza Dostálová. „Bohužel se však trochu obávám, že hlasy voličů v krajských volbách toho stejně moc nezmění. Mám takový pocit, že volební koalice už byly v Pardubickém kraji dohodnuty dávno dopředu a maximálně se hraje jen o to, kdo ze stran bude moct začít povolební vyjednávání z pozice vítěze," vyjádřila se pro Deník.