Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s Janem Chvojkou

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a lídr krajské kandidátky ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Chvojka bude čtenářům Deníku ve čtvrtek od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru. Jaké jsou jeho priority pro nadcházející volby a co podle něj trápí nejvíc občany Pardubického kraje? Psát dotazy můžete již teď.

ON-LINE rozhovor s Janem Chvojkou

Ministra a kandidát do sněmovny Jan Chvojka odpovídá v redakci Pardubického deníku na dotazy čtenářů.

Tento rozhovor byl ukončen dne 12.10.2017
DOTAZ: Budu Vás volit, mladý, pracovitý a nebojí se Babiše. Socany poprvé pane Chvojko. Nesouhlasím se vším, co navrhujete, ale jste pro mě zárukou demokracie. Tak mě nezklamte.
ODPOVĚĎ:dobrý den, velmi děkuji za Vaši podporu. Vážím si ji a budu se snažit Vás nezklamat.
DOTAZ: Sleduji Vás delší dobu, jste výraznou a mladou tváří ČSSD a Vaše aktivity směrem k omezení práv exekutorů se mi líbí. Nevybral jste si ale špatnou stranu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Určitě jsem si vybral dobře. Moje názory formovalo dětství prožité v Hlinsku. Moji oba rodiče celý život pracovali rukama a ja si od poměrně raného věku uvědomoval potřebu sociální spravedlnosti a nutnost sociálního smíru. Když jsem pracoval každé léto ve fabrice, tak jsem zjistil jaké má mezery např. pracovní právo. V každé společnosti je potřeba solidarity těch štasnějších, schopnějších či zdravějších s těmi, kteří tolik štestí neměli. ČSSD prosadila mnoho věcí, které jsou už dnes nedílnou součástí našich životů. Ať už jde o osmihodinovou pracovní dobu či rovnoprávnost při volbách apod. Naopak jsem na ČSSD a její historii poměrně hrdý.
DOTAZ: Pane doktore, co Vy a lithium? Považuji se za člověka z oboru a vím, že o průzkumu a přednostním právu na případnou těžbu lithia rozhodlo Ministerstvo životního prostředí a tedy ANO, ale přesto nebylo memorandum Vašeho ministra zbytečné?
ODPOVĚĎ:Hezký den, jako právník musím konstatovat, že memorandum rozhodně není povolením či smlouvou. Je spíše popsáním nějaké aktuální skutečnosti či stanoviska. Na základě něj se těžit rozhodně nebude a nemůže. Pokud hnutím ANO schválený průzkum a přednostní právo těžby dojde skutečně až do fáze, kdy se bude těžit, tak je jistě správné prosazovat, aby se surovina zpracovávala u nás a měli z toho profit naši občané. A přesně to memorandum popisuje. A jestli bylo zbytečné? Bylo to potřebné a fakt, že se ho představitelé hnutí ANO snaží zneužít k překrytí vlastních problémů na tom nic nemění. Navíc si s ohledem na povolení od ministerstva životního prostředí /ANO/ dali gol do vlastní brány.
DOTAZ: Ahoj Honzo, známe se ze studií v Brně. Dlouho jsme se neviděli. Sleduji Tvou kariéru a jsem rád, že jsi do toho šel. Na politiky je moderní nadávat, ale myslím, že jsi odvedl kus práce. Držíme Ti palce. Ondřej Tomčík
ODPOVĚĎ:Ahoj Ondro. Moc děkuju! Honza
DOTAZ: Pane Chvojko, které zákony jste za naše daně předložil nebo se na nich alespoň podílel?
ODPOVĚĎ:V tomto volebním období jsem předložil jako poslanec 16 zákonů a mnoho pozměnovacích návrhů. U řady dalších jsem byl zpravodajem. Pro příklad jsem se věnoval zákonům posilujícím práva spotřebitele vůči finančním institucím a tzv. šmejdům. Podílel jsem se na tvorbě zákona o spotřebitelském ůvěru, který výrazně omezil možnost pochybných institucí poskytovat nevýhodné (a někdy až lichvářské) úvěry.
Velká novela zákona o střetu zájmů, na které jsem se podílel, přinesla větší možnost kontroly veřejných funkcionářů.
Jsem i hrdý na novelu zákona o státní sociální podpoře, která maminkám vícerčat navyšuje od přístího roku rodičovský příspěvek o jednu polovinu. nebylo spravedlivé, aby rodiče vícerčat, kteří mají Xkrát větší výdaje za ošacení, pleny, očkování či jídlo, měli naprosto stejný příspěvek jako rodiče s jedním dítětem. Stovky mailů (někdy i s fotkami) od maminek vícerčat mě přesvedčily o tom, že jsem udelal dobře. Tato věc se předtím neřešila 20 let
DOTAZ: Pane ministře, jak se díváte na protikuřácký zákon, konkrétně na zákaz kouření v restauracích, byl byste pro jeho zrušení?
ODPOVĚĎ:Hezký den Petro. Pro zákon jako celek jsem hlasoval. Nicméně v průběhu projednávání se mi z něho podařil vyndat původně koncipovaný zákaz kouření i na předzahradkách. To nemělo logiku. Je potřeba ještě upravit nejasnosti, které se týkají pergol či zimních zahrad, kde je interpretace taková, že se tam kouřit také nemůže. To potřebuje úprávu. V zastřešené, ale jinak ze všech stran otevřené pergole, není žádný důvod pro zákaz kouření. Vždy jsem se v politice snažil používat selsky rozum. Zákaz kouření v restauracích samotných ale považuji za správný.
DOTAZ: Pane ministře, jaký máte názor na pana Okamuru. Děkuji. Petra
ODPOVĚĎ:Negativní. Pan Okamura má na všechny problémy jednoduchá řešení. A ty v politice ani v životě nefungují. Navíc jsem se včera dozvěděl, že má v programu možnost výpovědi pro zaměstnance bez udání důvodu. Zbavit se zaměstnance výpovědí bez udání důvodu je právě tím jednoduchým řešením, které je pro mě a věřím, že i pro většinu lidí v pracovním poměru nepředstavitelné.
DOTAZ: Konec levné práce? Jak to jako uděláte?

ODPOVĚĎ:Za poslední tři roky stoupla průměrná mzda o tři a pul tisíce. Stejně tak se zvýšila minimální mzda z 8.500 na 12.200. Do budoucna chceme navýšit minimální mzdu na 16 000 korun, snížit daně 98 procentům zaměstnanců a malým a středním podnikům. Mzdy a platy jsou zásadním tématem těchto voleb. Jsme evropskou zemí a musíme mít evropské platy.
DOTAZ: Dobrý den, je podle vás možná koalice ČSSD s KSČM?
ODPOVĚĎ:Hezký den. Máme stále platné usnesení, které nám spolupráci na vládní úrovni zapovídá. Aktuální KSČM ale nepovažuji za reálnou hrozbu pro naši demokracii. Nebezpečí vidím u jiných stran.
DOTAZ: Proč váš program nepřitahuje mladé lidi? To je neumíte oslovit? Přitom máte mladé sociální demokraty...
ODPOVĚĎ:Hezký den. Touto otázkou se trápím velmi často. Myslím, že máme kvalitní program i pro mladé lídi (podpora bydlení, mladých rodin atd.) ale asi ho neumíme dobře prodat. Na tomto musíme zapracovat pokud chceme zůstat silnou politickou stranou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení