Při 22. ročníku tohoto závodu napočítali pořadatelé z atletického oddílu téměř 200 jednotlivých startů a závodníci se sjeli celkem z 28 českých oddílů. Mezi startujícími byla k vidění celá řada českých reprezentantů, kteří sbírali cenné body pro svá družstva. V tříhodinovém sportovním bloku proběhlo 19 Velkých cen Pardubických firem a podniků, které společně s městem Pardubice a Pardubickým krajem podpořili tento největší východočeský atletický závod. Diváci si mohli užít tříhodinový blok plný skvělé atletické podívané, v závěru mítinku proběhlo losování tomboly.

Pardubický atletický mítink odstartovali běžci na 5 000 m ve Velké ceně DEKOM SYSTÉM, s. r. o., vítězem se stal Lukáš Kourek, když doběhl v čase 14:37,49 min. Současně se představili i diskaři ve VC Tapex EU s. r. o., kde zvítězil hodem dlouhým 57,598 m závodník Univerzity Brno a stávající mistr ČR v hodu diskem, Igor Gondor. V kladivářské soutěži žen byl největší souboj mezi účastnicemi Mistrovství Evropy v Curychu Terezou Královou a Kateřinou Šafránkovou. Ve VC COLAS CZ, a. s. nakonec zvítězila závodnice USK Praha Tereza Králová, když své načiní poslala do vzdálenosti 67,49 m. Česká rekordmanka Kateřina Šafránková (66,07 m) se tak musela spokojit s druhou příčkou. V kladivářském kruhu se představila i bývalá držitelka českého kladivářského rekordu, Lenka Ledvinová, ta předvedla pěkný výkon 61,35 m a obsadila třetí příčku. Ve Velké ceně FRIMARK CZ, s. r. o. svedly svůj souboj běžkyně na trati 3 000 m. Za neúčasti domácí Kristiiny Mäki, která nestartovala pro zranění, si prvenství v rekordu mítinku časem 9:51,02 zajistila Radko Hanzlová z USK Praha.

V 15.15 h proběhlo slavnostní zahájení Pardubického extraligového mítinku. Závodníky i diváky uvítala nejprve předsedkyně Atletického oddílu Hvězda SKP Pardubice, Iva Toušová a následně náměstek primátorky města Pardubice pan Jindřich Tauber a starosta Městského obvodu Pardubice V, pan Jiří Hájek.

V půl čtvrté se na hlavní rovince představily sprinterky na 100 m ve VC pojišťovny Kooperativa, nejrychlejší byla Martina Schmidová (USK Praha), která doběhla v čase 11,83 s. Na vedlejší ploše se v tu dobu roztočili kladiváři ve VC BAUSET CZ, a. s., jasným favoritem zde byl reprezentant Lukáš Melich, který suverénně zvítězil, když své načiní poslal do vzdálenosti 71,13 m. Do svých soubojů se pustili současně i trojskokané ve VC KASI, spol. s r. o., nejdelší pokus soutěže předvedl domácí Jiří Vondráček, když předvedl 15,43 m. Jako VC REMOEX CZ, a. s. proběhla soutěž koulařek, roli favoritky potvrdila česká dlouholetá jednička a závodnice Hvězdy, Jana Kárníková, výkonem 15,76 m. Nejkratší sprint mužů, proběhl jako VC hejtmana Pardubického kraje a stometrovou trať zvládl nejrychleji časem 11,31 s Dominik Dvořák. Běžkyně na 1 500 m se představily ve VC Zdravotní pojišťovny MV ČR, nejrychleji a v rekordu mítinku (4:25,49 min) zvládla tuto trať reprezentantka Diana Mezuliániková. Ve VC primátorky města Pardubic si s konkurencí nejlépe poradil Miroslav Burian a 800 m zvládl za 1:49,69 min, tímto kvalitním časem vytvořil nový rekord mítinku. Na hlavní ploše se představily diskařky ve VC NAPA TRUCKS, spol. s r. o. a souboj o prvenství svedly reprezentantky, Jitka Kubelová (54,61 m) a nakonec vítězná Eliška Staňková (55,41 m). Vítězem VC Stavební firmy Ječmínek, spol. s r. o. v běhu na 400 m, se stal časem 48,10 Martin Čapek z pražské Slávie. V koulařském sektoru ve VC CALYPSO GROUP, s.r.o., byl k vidění jeden z nejlepších výkonů mítinku. Martin Stašek z Dukly zde předvedl skvělých 20,09 m, suverénně tak zvítězil a za rekordem mítinku, který je v držení jeho trenéra, zaostal o pouhé tři centimetry. Právem si tak odnesl pohár a drobné dárky, za nejlepší mužský výkon závodu. Soutěž dálkařů proběhla jako VC MEDUNA vakuová kalírna s. r. o., kvalitní výkon 7,58 zde předvedl bývalý reprezentant a účastník olympiády Roman Novotný. Vraťme se ale opět na dráhu, kde se představily sprinterky na 200 m ve VC Městského obvodu Pardubice V, vítězstvím a skvělým výkonem 23,80 s se zde blýskla finalistka Martina Schmidová z USK Praha.

V průběhu Pardubického atletického mítinku proběhly i tři disciplíny pro tělesně postižené sportovce. Ve vrhu koulí v MC Autoprodej DUKLA, s. r. o., zvítězil výkonem 8,40 m (533 bodů) reprezentant a pátý muž Mistrovství Evropy 2012, Viktor Uřidil. Hod diskem proběhl jako VC Elektráren Opatovice, a. s. i zde obsadil první příčku Viktor Uřidil, když svůj disk poslal do vzdálenosti 28,50 m a získal tak 678 bodů. Ve VC Chládek & Tintěra, Pardubice, a. s. v hodu oštěpem / kuželkou se nejlépe dařilo Michalovi Engemu, který zvítězil pěkným výkonem 22,64 m (788 bodů).

Pardubický atletický mítink uzavřel druhé kolo extraligových mítinků a rozhodl tedy o sestavě pro blížící se Mistrovství ČR družstev. Hvězda SKP Pardubice potvrdila svoji velmi kvalitní sezónu a po konečných součtech už je jasné, že obě družstva, jak muži, tak i ženy, se utkají při republikovém šampionátu v Kolíně. Sedm nejlepších extraligových týmů mužů i žen se utká s vítězi třech skupin prvoligových soutěží. 7. září bude tedy všech deset celků bojovat od nuly a poslední dva týmy se do extraligy pro příští rok nepodívají. Věříme, že Pardubická družstva nastoupí v plné sestavě a i pro příští rok budou reprezentovat město i kraj v nejvyšší české atletické soutěži.


Pořadí družstev extraligy:

Muži: 1. VSK Univerzita Brno 15 hlavních bodů / 386,5 pomocných bodů, 2. ASK Slavia Praha 12/276,5 b, 3. TJ Dukla Praha 11/337,5 b, 4. Hvězda SKP Pardubice 11/274 b, 5. A. C. TEPO Kladno 9/264 b, 6. SSK Vítkovice 7/250,5 b, 7. TJ Sokol Kolín - atletika 4/191 b, 8. AK Kroměříž 2/115 b.

Ženy: 1. USK Praha 14/391,5 b, 2. A. C. TEPO Kladno 10/279,5 b, 3. AK SSK Vítkovice 8/270,5 b, 4. Hvězda SKP Pardubice 7/270 b, 5. PSK Olymp Praha 7/260 b, 6. TJ Sokol Kolín - atletika 6/257 b, 7. AK Škoda Plzeň 3/248,5 b.

Jana Kárníková, Hvězda Pardubice