Americký sen. Toto označení se používá pro víru, vidinu či jev, podle něhož může každý, pomocí tvrdé práce, chytrosti a odvahy dosáhnout výrazného vzestupu. To je přesně případ juniorského týmu v americkém fotbalu Pardubice Stallions. Třetí rok existence, dvě finále, druhé z nich okořeněné titulem!

OSTRUHY PRO HŘEBCE

V premiérové sezoně mladí Hřebci nedosáhli na jediné vítězství. Ale nabrali potřebné zkušenosti.

„První sezona byla velmi náročná. Z kluků neměl takřka nikdo žádné herní zkušenosti. Navíc prohrát všechny zápasy na sebevědomí nikomu nepřidá. Nicméně věděli jsme, že to pro nás může být odrazový můstek," vrací se do začátků hlavní trenér a mozek obrany Petr Košťál.

A HNED DO FINÁLE

Už ve druhém soutěžním ročníku hráči zužitkovali těžce nabrané zkušenosti. Nejen že se jim podařilo dosáhnout na první vítězství, ale probojovali se až do finále! Tam narazili na silné Prague Lions, kteří vyhráli svůj titul už v roce 2002.

„Již loni jsme měli k titulu poměrně blízko, což byl na druhý rok programu opravdu velký úspěch. Finále se nám ale příliš nepovedlo a titul jsme tedy nakonec nezískali," připomněl Košťál.

ROZPAČITÝ „ZÁKLAD"

Do letošní sezony vstupovali Hřebci s ambicemi nejen zopakovat finálovou účast ale dosáhnout až na titul.

„Základní část se nám rozhodně nepovedla tak, jak by mohla. Minimálně v odvetném zápase proti Lions, který jsme poměrně jednoznačně prohráli, jsme mohli předvést mnohem lepší výkon. Tento zápas nám hodně zkomplikoval cestu do finále," poznamenal trenér obrany Stallions.

Po nevyrovnaných výkonech si pardubičtí mladíci zajistili účast až v posledním kole základní části proti suverénním Prague Black Panthers. Pražský tým měl účast ve finále jistou, a tak zapojil do zápasu náhradníky. Stallions si hladkou výhrou 35:0 pohlídali účast ve finále. Navíc si před klíčovým zápasem zvýšili sebevědomí.

„Tento zápas se nám hodně povedl. Panteři sice šetřili některé své opory, ale i tak nebyli snadným soupeřem. Konečný výsledek rozhodně neodpovídal reálnému rozložení sil obou týmů," uvedl Košťál.

STAČILO JEN DESET BODŮ

Do finále vstupovali Black Panthers na domácím hřišti jako mírný favorit. Jenže v nejdůležitějším zápase si vylámali zuby na pardubické obraně. Na titul tak stačilo Pardubicím deset bodů. A to je v americkém fotbale většinou nedostatečný počet pro šanci na výhru.

„Byla to defenzivní bitva. Počasí tomu nahrávalo. Naštěstí se nám povedl vstup do zápasu, kdy jsme skórovali. Celý zápas jsme to drželi v obraně," zhodnotil finále Petr Košťál.

ZDRAVÉ JÁDRO TÝMU

Podle trenéra útoku, Radima Kroulíka, stojí za úspěchy mladíků kvalitní jádro týmu, které se daří doplňovat novými hráči.

„Máme štěstí na velmi kvalitní mladé hráče. Někteří se začínají pomalu prosazovat i v seniorské reprezentaci. Nejdůležitější je mít širokou základnu hráčů čítající alespoň pětatřiceti lidí. Proto nabíráme nové hráče pro příští sezonu už teď. Každý rok musíme nahradit lídry odcházející do seniorského týmu novou krví," podotkl Kroulík.

Finálové momenty pardubické letky
Při útočném výpadu Linek našel Kišše, který si doběhl pro 25 yardů. Pak si první a jediný touchdown v zápase připsal Kalous. Pardubický borec i přes velmi těsnou obranu zachytil dlouhou přihrávku. Dva protivníci mu vytrhli míč. K jeho vypadnutí ale došlo až v koncové zóně. Stallions se mohli radovat z vedení 7:0.
Podruhé udeřili Hřebci na přelomu první a druhé čtvrtiny. Opět za vším stáli Linek s Kalousem a jeho chycení 50 yardů dlouhé přihrávky. Navíc faul přiblížil pardubický útok až na 17 yardů od koncové zóny. Jenže obrana Black Panthers dokázala zabrat a ten si tak odnesl „pouze" úspěšný field goal ze 32 yardů.
Touchdown (6 bodů) – akce, při které hráč donese míč do koncové zóny či v ní přijme přihrávku vzduchem. Po touchdownu se rozehrává se z 2yardové čáry a lze ještě bodovat dvěma způsoby: Conversion (2 body) – tým má jeden pokus na rozehrání normální akce a skórování touchdownu nebo Extra point (1 bod) – kop ze země do brány.
Field goal (3 body) – kop ze země do brankové konstrukce, provedený odkudkoli ze hřiště.