Prostějov je tým, se kterým se Východočeši v loňském ročníku střetávali nejčastěji. V základní části s ním měli kladnou bilanci, když venku vždy zvítězili (105:98 a 91:73), doma byli úspěšní v jednom případě (90:79). Podruhé prohráli 88:99. Oba soupeři na sebe narazili také ve čtvrtfinále. Doma Synthesia zvítězila 82:78. Prostějov dorovnal stav na své palubovce (104:92), aby si v rozhodujícím duelu doma připsal výhru 91:76.

Z těchto duelů však nelze nic usuzovat, neboť oba kádry prošly před touto sezonou velkou obměnou. Pardubičtí basketbalisté mají zvýšenou motivaci. První dvě zkoušky se stejně výkonnostně srovnatelnými týmy, Děčínem a Novým Jičínem, Synthesii v jednom případě herně, ve druhém výsledkově, nevyšly.
„Prostějov má stejně jako loni velmi nabitý kádr, ale to nemění nic na tom, že po třech prohrách chceme opět poznat pocit z vítězství,“ tlumočí vzkaz z pardubické kabiny kapitán týmu Jiří Novotný.

Pikantnost dnešnímu souboji dodává fakt, že v dresu soupeře se poprvé představí Rahsaan Ames, který rok a půl působil právě v Pardubicích. „Rahsaan u nás za rok a půl odvedl skvělou práci a přispěl k pozvednutí pardubického basketbalu. Za to mu můžeme být jen vděčni. Určitě se bude chtít také on předvést v co nejlepším světle. Nebude to mít lehké, protože my angažovali Levella Sanderse, který mu jistě znepříjemní život. V žádném případě nesmíme zápas izolovat na střet Sanders versus Ames. Basket je kolektivní záležitost. Hrajou Pardubice proti Prostějovu a já se na utkání velmi těším,“ poznamenal Jiří Novotný.