Založení klubu

„Jak mi potvrdil Petr Hrnčíř, jeden z tehdejších zakladatelů Antimufu, okolnosti vzniku klubu i jeho názvu byly zajímavé. Několik hráčů, kteří hráli za tehdejší mužstvo malé kopané Muf Pardubice, bylo již poněkud nespokojeno s tím, že se nedostávají tolik do hry a tak se domluvili s několika kamarády a jako „protiváhu“ založili své vlastní mužstvo. A tak z Mufu se stal Antimuf. Převzat byl i symbol a maskot klubu. Muf to byla oblíbená postava z tehdejšího televizního Studia kamarád. Jak ten čas letí…“

Jsou známy i zajímavé detaily „právního“ vzniku Antimufu a jeho první přihlášení do soutěže. Partička kluků, kteří později tvořili jádro začínajícího klubu, tehdy odjížděla do dovolenou do Bulharska a dne 7. srpna 1987 se v jedné pražské restauraci rozhodla, že „do toho všeho „půjdou“. Domluvili se na vzniku nového mužstva a těsně před odjezdem vlaku doporučeným dopisem přihlásili klub do 3. ligy Pardubické malé kopané, tehdy ještě organizované tehdejší mládežnickou organizací SSM.

První historický zápas klubu byl poté sehrán 12. září 1987 s Tatranem Pardubice a skončil drtivou výhrou Antimufu v poměru 25:0.

Mezníky historie

Antimuf v prvním roce 3. ligu hned vyhrál, ve druhé lize se ohřál pouze dva roky a v roce 1990 poprvé postoupil do 1 .ligy malé kopané, kterou za 17 let nikdy neopustil, a co víc, pouze v prvním ročníku neskončil na bedně (10. místo), ze zbývajících 16 ročníků byl 13x mistrem ligy, jednou druhý a dvakrát třetí. Tým slavil 10x vítězství v pardubickém Superpoháru (hraje ho vítěz ligy proti vitězi poháru PAMAKO), 5x v poháru PAMAKO a třikrát v nejprestižnějším a největším pardubickém turnaji s velkou tradicí - Pernštejn cupu. Historicky největší úspěchy klubu:

1. Vítězství ve finálovém turnaji Českého poháru v sálové kopané v roce 2004 s následnou účastí na evropském finále Pohárů vítězů národních pohárů ve Španělsku, kde Antimuf vybojoval 3. místo. Největším zážitkem pro všechny přítomné byl zápas s plně profesionálním týmem Dynama Moskva.

2. Zisk Mistra republiky v malé kopané v roce 2006 v Jihlavě (společné mužstvo s hráči Laguny Pardubice).

3. Zisk Mistra České republiky v malé kopané v roce 2007, které se hrálo v Pardubicích.

Mužstvo Antimufu pravidelně startovalo i soutěžích okresní i krajské sálové kopané, a to jak v dlouhodobé soutěži, tak i v pohárech. Rok před svým výše zmiňovaném vítězství v Českém poháru bylo ve stejné soutěži poraženo až ve finálovém utkání závěrečného republikového turnaje.

V roce 2002 bylo založeno veteránské mužstvo Antimufu, které od toho roku každoročně hraje veteránskou soutěž a pravidelně se zúčastňuje veteránských turnajů.

Obdiv kronikám

Historie Antimufu je zaznamenána v kronikách. Ne nadarmo se říká, že historii má ten, kdo má o dění nějaké záznamy. Ty, které lze najít o Antimufu v kronikách jsou velmi přesné a zároveň velmi zábavné. Člověkem, který se o ně v plné míře stará (po dobu celých 20 let úplně sám!) je velká ikona klubu Ivo Tichý. Pečlivost a podrobnost s jakou vede kroniky je až neuvěřitelná, navíc v počátcích jsou kroniky doprovázeny jeho ilustracemi a to jak jednotlivých hráčů, tak i momentek z utkání, dále reportážemi ze zápasů utkání, pohotovými a příznačnými komentáři apod.

Ilustrace byly později sice nahrazeny fotografiemi, ale nic to neubralo na oblíbenosti kronik, za které Antimuf sklízí obdiv. „Na našem setkání jsme se jednoznačně shodli na tom, že „rodinným stříbrem“ Antimufu jsou nejen jeho úspěchy, soudržnost hráčů i vytrvalost některých z nich, ale především tyto kroniky, jejichž zpracování zabralo stovky hodin. K dnešnímu dni je momentálně naplněno 14 velkých sešitů, takže kroniky obsahují v současnosti již několik tisíc stran. Drtivá většina z nás už zapomněla na většinu okamžiků, které s Antimufem prožila, ale díky kronikám se dají vzpomínky oživit a věřte, je to veselé vzpomínání…“

Již zmiňovaný večer 1. září byly promítnuty i téměř 15 let staré videozáznamy z turnajů a zápasů.

Přesně evidovaní rekordmani

Nahlédněme do kronik, které vedení Antimufu hodlá digitalizovat a zájemcům je poskytnout v kvalitní elektronické podobě:

Rekordmani v počtu odehraných zápasů:

1. Ivo Tichý 1016, 2. Tomáš Bydžovský 839, 3. Vlasta Čáň 797, 4. Radek Kňava 621, 5. Petr Šmeral 599.

Počet odehraných zápasů na postě branářů:

1. Radek Kňava 621, 2. Pepa Bílek 146, 3. Radek Krám 112…

Počet vstřelených gólů nejúspěšnějších střelců:

1. Tomáš Bydžovský 461, 2. Petr Šmeral 430, 3. Franta Koudelka 379, 4. Ivo Tichý 370, 5. Robert Klička 304…

Asistence u vstřelených gólů: 1. Ivo Tichý 588, 2. Tomáš Bydžovský 400, 3. Petr Šmeral 363 asistencí, 4. František Koudelka 274, 5. Robert Klička 209…

Zajímavostí je to, že Ivo Tichý je historicky jediným hráčem, který byl u všech dosavadních třinácti získaných titulů.

Autor děkuje

Radek Kňava závěrem bych rád poděkoval společnosti WT, s.r.o., která byla historicky největším sponzorem klubu, navíc klub podporovala po nejdelší dobu a samozřejmě i další drobným sponzorům.

Dále pak Zdeňkovi Kotovi, který byl od počátku velmi dlouho nepsaným „šéfem“ a bafuňářem klubu úplně se vším, co k tomu patří. Dík patří i Vlastovi Čáňovi, který po něm vedení klubu před několika lety převzal a zasloužil se tím o to, že klub mohl navazovat na své minulé úspěchy a dožít se dvacátých narozenin.

Děkuji všem hráčům, kteří se do historie klubu zapsali svými výkony a zasloužili se o jeho úspěchy. Za dvacet let obléklo dres Antimufu bezpočet hráčů a další příjdou…

Nakonec patří velký dík Ivoši Tichému, bez kronik by to určitě nebylo ono, nemluvě o jeho přihrávkách na góly, které rovněž pomáhaly tvořit slavnou historii Antimufu – neúspěšnějšího týmu malé kopané na Pardubicku!

Zpracoval: Radek Kňava, dlouholetý brankář WT Antimuf Pardubice, kapitán týmu s nezapomenutelnou historií, která bude žít v kronikách stále.