Letošní vrchol sezony pro pořadatele z pardubické Hvězdy dosahoval evropských parametrů, a to jak počtem zúčastněných reprezentantů a jejich výkony, tak i celkově počtem zúčastněných. Zapříčinil to i fakt, že 19. ročník Pardubického atletického mítinku, byl zároveň i šestým závodem třetího kola atletické extraligy družstev.

Pořadatelé napočítali přes čtyři stovky jednotlivých startů. Diváci se rozhodně měli na co dívat a to především na české reprezentanty, kterým v tento čas vrcholí příprava na mistrovství světa v korejském Tegu. Není tedy překvapením, že padaly české rekordy i rekordy velkých cen. Trochu překvapením ale bylo, kolik se jich překonalo. A tak pořadatelé museli sáhnout hlouběji do kapsy. Vedle finančních prémií totiž připravili za posunutí hranice rekordů vypisovali zvláštní odměny.

Osmnáct velkých cen firem a podniků. Pět malých cen a dvě doplňkové disciplíny. To je celkem pětadvacet vyhlášení, kdy na stupně vítězů vystoupaly takové hvězdy jako halová mistryně Evropy v běhu na 400 m Denisa Rosolová nebo druhá žena letošních světových tabulek v běhu na 400 m překážek Zuzana Hejnová. Na své si přišli milovníci jakékoli z atletických disciplín, když rekordy mítinku padaly jeden za druhým. Jan Kudlička „dal“ ve skoku o tyči 555 m, Jiřina Ptáčníková ve stejné disciplíně 445 cm. Pastvou pro oči byly doslova sprinterské disciplíny. V běhu na 100 m žen vylepšila rekord o tři desetiny (11,48 s) Kateřina Čechová Další maximum vytvořil v souboji diskařů Jan Marcell, který hodil 62,85 metru.

Zuzana Hejnová posunula český rekord v běhu na 300 m překážek. Čas vylepšila téměř o půl sekundy na 38,91 s. Druhý nejlepší sprint v historii na netradiční trati 300 m předvedl druhý z evropského šampionátu do 22 let Pavel Maslák, když zaběhl čas 32,41 s. Zajímavostí je že na čtvrtém místě na stejné trati skončil světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle časem 35,94 m. Rychlý čas v běhu na 200 m se podařil také Jiřímu Vojtíkovi 20,97 s a Denise Rosolové 23,56 s. Nejrychlejší letošní časy předvedli v souboji s Libyjským rekordmanem Mohamedem Ashourou Khwajou (46,98 s) v běhu na 400 m Pavel Jirák časem 47,00 s a hlavně Tomáš Bošek, nejlepším letošním českým výkonem 46,86 s.

„Mítink se vydařil. Podle mínění trenérů a funkcionářů byl z šesti mítinků třetího české extraligy nejlépe organizován i obsazen,“ konstatoval předseda pořádajícího oddílu Pavel Studnička. (zz, y­ak)