Rudá záře nad Kladnem? Ne, ne. Atletická záře nad Duklou. Nad částí města Pardubice, kde sídlí atletický klub Hvězda a Městský atletický stadion.

V sobotu se zde uskuteční špičkový atletický mítink. Při jeho 19. ročníku se sejde fakticky to nejlepší, co v české královně sportu něco znamená. A přijedou i zahraniční hosté. V tříhodinovém bloku dvaceti pěti disciplín, v osmnácti Velkých a pěti Malých cenách a dvou vložených soutěžích, se střetnou naši nejlepší reprezentanti. A to včetně těch, kteří již splnili nominační kritéria a zúčastní se světového šampionátu v korejském Tegu. Poprvé v historii se tento prestižní mítink spojí s třetím kolem extraligy družstev dospělých. O úroveň závodů je předem postaráno.

Hlavní hvězdou mítinku by měla být halová mistryně Evropy – sprinterka Denisa Rosolová. Ve startovním poli bude také k vidění např. druhá překážkářka letošních světových tabulek Zuzana Hejnová, která se pokusí překonat český rekord na trati 300 m př. Také světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle si otestuje formu před blížícím se MS. Startovat bude v běhu na 300 m a v hodu diskem.

Vedle českého reprezentanta ve skoku dalekém Romana Novotného (osobní rekord 818 cm) se představí i slovenský reprezentant Jaroslav Dobrovodský, který bude startovat i v trojskoku. Jednou z největších osobností mítinku bude libyjský sprinterský reprezentant, rekordman na 400 m Ashova Khawajah Mohamed s osobním rekordem pod pětačtyřicet vteřin. V tyčkařském sektoru se představí nejlepší čeští závodníci. V mužích např. Štěpán Janáček, ale o rekordní výkon se pokusí již jistá účastnice MS Jiřina Ptáčníková, která požádala o start v mužské soutěži.

Ani vrhačské disciplíny nezůstanou bez zahraničních závodníků, v diskařské soutěži se předvede pátý z posledního světového šampionátu Gábor Mate z Maďarska. Čeká se zajímavý souboj mezi ním a českými reprezentanty Janem Marcellem a Liborem Malinou.

Vrcholné výkony se očekávají také od diskařky Věry Cechlové. Do kladivářského kruhu vstoupí „osmdesátimetrový“ Lukáš Melich, který bude odolávat mistru Maďarska Krisztianu Torokovi. Mezi ženami se ve stejné disciplíně představí účastnice ME do 22 let, domácí Králová s Kroužkovou. V koulařském kruhu bude favoritkou domácí Jana Kárníková.

(zz, yak)