V minulé sezoně pardubičtí Pasos ovládli druhou softbalovou ligu. Vstup do letošního ročníku jim ale zatím nevyšel, po deseti zápasech jim patřilo dokonce poslední místo. Nyní se vzmáhají, vydrápali se na pátou příčku. „Nic nezdáváme. Chceme to zvládnout a vrátit se tam kam patříme," říká trenér TOMÁŠ RAMBOUSEK.Dále se rozpovídal o generační výměně nebo o stále populárnějším slowpitchi.

Nová sezóna softballistů je v plném proudu. Co si od ní slibujete?

Plánů máme hned několik. Letos toho je opravdu hodně a tak bojujeme na mnoha frontách. Mužům se start do sezóny vůbec nepovedl. Po deseti odehraných zápasech byli poslední s výsledkem 3 vítězství a 7 porážek. Týmu se nedaří tak jako vloni, ale nic nezdáváme. Chceme to zvládnout a vrátit se tam kam patříme.

Změnilo se po loňském vítězství ve druhé lize složení týmu?

Postrádáme vnějšího polaře Bohuslava Pospíšila. Jako náhrada přišel z Kunovic Jirka Dohnal, který má zkušenosti z Extraligy. Jinak je vše při starém. Myslím, že příležitost dostane talentovaný nadhazovač Martin Turek, který je věkem ještě kadet, ale postavou a nasazením je už pořádný chlap.

Čtyřicátníků ale máte v týmu pořád dost…

To jo, my starší jsme generace, která začínala na začátku devadesátých let společně. Většina z nás softballu na pár let nechala. Před osmi lety jsme se zase dali dohromady a postoupili do druhé ligy. Zatím si to společně užíváme. Dneska už na hřiště vodíme svoje děti a je to fajn. Softball se dá hrát do pozdního věku, zeptejte se Zdendy Petráska. Je mu jedenapadesát (usmívá se).

Nemáte strach z generační výměny?

Strach určitě ne. Máme, co jsme zaseli. Před lety se nepodařilo vychovat silnou generaci hráčů, kterým je kolem třiceti. Myslím, že až jednou skončíme, tak to naši mlaďáci zvládnou.

Co ty další fronty o kterých jsi se zmiňoval?

Muži nejsou jediní, kdo v Pardubicích hrají softball. Nový náboj dostal tým žen, kam se po letech v Extralize vrátila Linda Staňková, na pár zápasů jsme měli k dispozici reprezentantku Lucku Petráskovou, jedinou která byla na ESPN (usmívá se). Další posilou je bývalá extraligová hráčka Monika Kolmanová a další důležitou ženou je Ryba, trenérka Petra Rypková, která k nám přestoupila z MFF Neratovice.

A co mládežnické týmy?

Kadeti se v kvalifikaci probojovali do Extraligy, kde hraje pět týmů. V nejvyšší soutěži působí i žáci, svoji extraligu hrají jako série open turnajů. Já pak od podzimu vedu miniPasos, což jsou děti od čtyř do devíti let a to je velká legrace.

Chystáte letos nějaké zajímavé akce?

Chystáme a bude jich víc než dost. Minulý víkend jsme pořádali Fastpich Challenge, což je série zápasů dvou nejlepších týmů Evropy, tedy České republiky a Dánska. V rámci tohoto podniku jsme měli příležitost utkat se s Dány, tedy aktuálními Mistry Evropy.

A jak to dopadlo?

Bylo to fajn. Ve třetí směně jsme vedli 2:0. Pak Dánsko otočilo na 2:4. Na jejich nadhazovače jsme si věřili. Plná tribuna nám parádně fandila. Ve čtvrté směně bohužel přišla průtrž mračen a utkání se nedohrálo.

To je škoda…

To je, ale takový je život. I tak to byla pro všechny z nás obrovská čest a zážitek. Vlastně se dá říct, že jsme s Dánskem neprohráli (směje se).

Čím dál tím víc populárnější se stává slowpitch. Můžete přiblížit, co to vlastně je?

Slowpitch je varianta softballu, kde hrají muži a ženy společně, což je naprosto jedinečný fenomén. Nadhazovač musí házet pomalým obloučkem. Od toho je také název slowpitch pomalý nadhoz. Takový míč je pak relativně snadné dobře odpálit.

Oproti klasickému softballu, kterému se také říká fastpitch (rychlý nadhoz), není nadhazovač nejdůležitějším hráčem a o výsledku rozhoduje celý tým svým výkonem na pálce. Divácky jde velmi atraktivní podívanou. A právě takovou podívanou chceme pardubickému divákovi představit vlastně všechny pálkovací sporty jako je baseball a softball.

Kdy bude slowpitch k vidění v Pardubicích?

Těch možností bude zase víc. Na přelomu července a srpna budeme pořádat Pohár vítězů pohárů ve slowpitchi, kde jako pořadatelé budeme mít i vlastní tým. Příští rok budeme hostit Mistrovtví Evropy. Souběžně s tím se mně a dalším nadšencům podařilo rozběhnout celostátní slowpitchovou ligu.

A do toho ještě reprezentace…

No jo, letos toho je hodně. Naštěstí máme super partu, kterou to obrovské množství práce baví. A hlavně mám doma ženu, co to se mnou vydrží (usmívá se).

Soupiska

Ladislav Bareš(36 let), vněj. pole

Petr Cihlář(38), chytač a suplující pálkař

Jiří Dohnal(24), vnější pole a chytač

Marek Fibiger(21), první meta

Radek Goláň(38), chytač a suplující pálkař

Jakub Jehlička(38), vnější a vnitřní pole

Roman Jochec(19), vnější a vnitřní pole

Josef Koláček(35), nadhazovač

Pavel Kožený(33), druhá meta

Miroslav Laboš(37), vnější pole

Pavel Mach(37), vnější pole, první meta

Martin Moravec(20), vnitřní pole

Zdeněk Petrásek(51), vnější pole, první meta

Ondřej Poživenec(18), vnější pole

Jakub Procházka(24), vnější a vnitřní pole

Ondřej Resl(18), vnitřní pole

Pavel Strouhal(26), vnější pole

Lukáš Suchánek(33), třetí meta, nadhazovač

Pavel Šimon(35), nadhazovač

Daniel Tuček(19), vnitřní pole