Podle odborníků je nejlepším českým překážkovým žokejem. Eso. Záruka kvality.

Do Velké pardubické půjde JOSEF BARTOŠ (32) s velkým pokladem pod nohama. Osedlá Trezora, který patří mezi tři největší favority na vítězství. „Vyhrál za poslední dva roky dva roky čtyři kvalifikační dostihy, je to skvělý kůň. Budu spokojený, když skončíme do třetího místa," hlásí muž, který dokázal nejslavnější český dostih dvakrát vyhrát. V roce 2006 triumfoval s Decent Fellowem, o dva roky později s bílou kráskou Sixteen. Ta ale vloni odešla do důchodu a Bartoš opustil stáje Josefa Váni. Začíná pro něj nová etapa.

Bude kvůli tomu Velká pardubická pro vás teď jiná?
Nebude, s panem Váňou máme pořád perfektní vztah. Ve vážnici si oba popřejeme štěstí a budeme soupeřit stejně, jako když jsem byl u něj.

Dojde ve vážnici i na hecování?

Já ho moc nehecuju. Člověk  si k němu moc fórků dovolit nemůže (usměje se). Spíš se hecujeme s mladým Váňou. Tam před dostihem určitě něco proběhne.

Josef Váňa si směrem k vám nějaký žertík dovolí?

Sice říkáme, že ne, ale před startem je každý trochu nervozní. Spíš se staráme sami o sebe, nepopichujeme se. Každý si zaleze do svého růžku a v hlavě si projíždí celý dostih. Těsně před dostihem jdou srandičky stranou.

Mluvíte o perfektním vztahu s Josefem Váňou. Přesto, nemrzí vás, že jste v jeho stáji skončil?

Ideální by bylo, kdybychom byli s mladým Pepčou u pana Váni dál. Jsou tam jedni z nejlepších koní v republice a být tam my dva, asi by to byla nejsilnější centrála. Ale dva jezdci s vysokými ambicemi nejspíš na jednom dvoře být nemohou. Museli jsme se rozdělit a každý si jít svojí cestou.

Nyní jste ve stáji u svého otce. Pomáháte mu i s chodem rodinného podniku, nebo se věnujete jenom svojí kariéře?
My jsme zatím malá stáj, máme tam jenom třináct koní. Co se týká trenérské práce, tak nemám tolik času, abych se tomu naplno věnoval, přes rok jsem dost často v Itálii, mluvím trochu víc jenom do překážkových koní. Chci naplno dělat žokeje.

Velkou pardubickou si v neděli pustí v televizi i ten, kdo viděl koně maximálně na obrázku. Pro celý národ to bude svátek. Bere špičkový žokej dostih stejně?

Rozhodně, celý den je hodně výjimečný. Dostihy jsou sice celý rok, ale tohle je hodně zvláštní situace, přirovnal bych to k tomu, jako bychom měli zrovna nějaké mistrovství. Celá neděle je pro nás velkým svátkem.

Cítíte, že vám pomohly  dva triumfy a na startu nejste tolik nervózní?

Nervozita opadá tím, že jedete v jeden den třeba šest dostihů. Soustředíte se na něco jiného. Nějaké chvění na „Velkou" přijde třeba až půl hodiny před startem. Pro pana Váňu to musí být mnohem těžší. Celý den čeká na jeden závod, to je na psychiku o hodně horší.

Hezky ho teď dostáváte pod tlak…
(usmívá se) My hlavně tu nervozitu cítíme stejně hlavně kvůli vám, novinářům. Celý rok jsme v klidu a před Velkou pardubickou na nás naběhnete a tlačíte na nás.

Dobrá, takže letos bez médií?

(rozesměje se) Ne, ne, ne, nic takového. Ale je to jeden z důvodů, proč je Velká pardubická tak výjimečná. Sledují ji úplně všichni, podle mě je to dostih, který je ve střední Evropě úplně nejvýš.

Má Trezor na to, aby slavný dostih vyhrál?

Myslím, že ano, distance 6 900 metrů mu rozhodně vadit nebude. Co se týká loňského Trezorova zklamání,  když skončil až osmý, tak jsem se na ten dostih několikrát díval a neviděl jsem tam tolik chyb jezdce. Chtivý Trezor jenom podlehl těžké půdě, v dostihu se strašně vydal.

Měl jste nabídky jet letos i jiné koně?
Měl. Ale jeho trenérka paní Kabelková mě moc přemlouvat nemusela. Byl jsem zraněný a v kvalifikaci na Trezorovi seděl Honza Faltejsek,  vyhrál s ním asi o šestnáct délek. Trenérka ale dokonce obětovala i nějaký zahraniční start, abych si  mohl Trezora osahat, s majitelem mi věřili. To pro mě moc znamenalo a mám teď ohromnou motivaci.

Velkou pardubickou jste vyhrál s Decent Fellowem a Sixteen. Dá se s nimi Trezor nějak porovnat?
Je na stejné lajně jako oni. Je to perfektní skokan jako třeba Tiumen, nebo byla Sixteen. Navíc zná závodiště, má skvělou vytrvalost. Nedělal bych mezi nimi rozdíl. Záležet bude na průběhu dostihu, formě koně a podmínkách.

Takže kolik bychom si na vás a Trezora měli vsadit?

Barák na nás asi nedávejte. Ale myslím, že nějakou tisícovku můžete klidně risknout (usmívá se).